Počas vyučovania sa v škole zrútil strop, príčinou bola lajdácka montáž

25.01.2012, Rigips | Materiály, technológie, konštrukcie

V septembri 2011 sa v Základnej škole vo Vlkovciach, okr. Kežmarok, počas vyučovania zrútil strop. Príčinou bol nesprávny technologický postup pri montáži sadrokartónu a použitie nevhodného materiálu.

Žiaci stihli z triedy akoby zázrakom utiecť. Aby sa deti mohli po Vianočných sviatkoch a prázdninách pokojne vrátiť do školy, firma Rigips darovala škole materiál na opravu stropu a zabezpečila montáž prostredníctvom certifikovanej firmy.

Pozorný žiak a duchaprítomná učiteľka

Vnímavý školák si počas hodiny všimol, že sa pohol dataprojektor. Učiteľka bez váhania dala žiakom pokyn, aby sa čo najskôr premiestnili na chodbu. O chvíľu sa naozaj strop zrútil. Stačilo pár sekúnd a vo Vlkovciach mohlo dôjsť k tragédii – meter štvorcový sadrokartónovej konštrukcie váži viac ako 10 kilogramov.

Po incidente sa deti učili v náhradných priestoroch. Riaditeľka školy Eva Hardoňová ihneď kontaktovala bezpečnostného technika. "Oslovili sme aj firmu, ktorá nám strop robila. Vyslovili veľké poľutovanie nad tým, čo sa udialo, a všetku zodpovednosť vzali na seba," vysvetľuje E. Hardoňová.

Riaditeľka základnej školy vo Vlkovciach podala pre spadnutý sadrokartónový podhľad trestné oznámenie na Obvodnom oddelení Policajného zboru SR v Kežmarku. V súvislosti s týmto prípadom kežmarskí policajti obvinili vlani 12. decembra z prečinu všeobecného ohrozenia 31-ročného muža z Vlkoviec, ktorý vo februári 2011 montoval v jednej z tried školy stropnú sadrokartónovú konštrukciu.

Základnej škole sa rozhodol pomôcť Rigips

"Na základe odborného posudku znalca z odboru stavebníctva bolo ako príčina pádu stanovené použitie nevhodných kotiev do stropnej konštrukcie, kotvenie závesných drôtov cez vrstvu omietky, nedocenenie škár medzi panelmi a blízkosť vŕtania niektorých otvorov pri okraji betónového stropného panela. Vyšetrovanie naďalej pokračuje," informoval krajský hovorca prešovských policajtov Daniel Džobanik.

Žiaci dostali pod stromček darček. Základnej škole sa rozhodla pomôcť firma Rigips, ktorá jej venovala materiál na opravu stropu a zabezpečila aj certifikovanú montážnu firmu.

"Práca so sadrokartónom je jednoduchá, preto ju dnes ponúka takmer každý stavebný podnik. Treba však pritom dodržiavať technologické postupy a vyskúšané materiály, ktoré spolu tvoria tzv. certifikovaný systém. Preto je dôležité, aby tieto práce vykonávali zaškolení montážnici a certifikované stavebné firmy a aby použili kvalitný stavebný materiál. Naša spoločnosť takisto ponúkla montážnikom, ktorí rekonštruovali Základnú školu Vlkovce, bezplatné preškolenie," dopĺňa Michal Široký, marketingový manažér divízie Rigips spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.

Foto: Rigips

Podobné články