Štvorkilometrový úsek cesty v Oravskej Lesnej už vyasfaltovali

17.04.2018, SITA | Mestá, obce, regióny

Po prerušení prác počas zimy na približne 4,5-kilometrovom úseku cesty v Oravskej Lesnej už položili nový asfaltový povrch. Od konca minulého roku až dosiaľ sa obcou jazdilo po nedokončenej vozovke.

Podľa dnešného vyjadrenia Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) ako objednávateľa stavby budú teraz nasledovať dokončovacie práce. "Nové vedenie ŽSK muselo riešiť problém, ktorý zdedilo po bývalom vedení. Navyše v čase, keď klimatické podmienky neumožňovali pokračovať v prácach, ktoré sa v chladnom regióne Oravy začali až v zimnom období," hovorí predsedníčka samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Verejné obstarávanie podľa ŽSK trvalo vyše roka, súťaž na zhotoviteľa vyhodnotili v apríli 2017 a stavbu mu odovzdali vlani koncom októbra. "Projekt je realizovaný z eurofondov a musí sa ukončiť do konca mája 2018, inak by sa musel príspevok vrátiť. Aby zhotoviteľ stihol všetky práce vrátane osadenia cestných obrubníkov, položenia potrubia do priekop a montáže nových cestných zvodidiel, začal s nimi už počas nastupujúcej zimy," spresňuje hovorkyňa župy Martina Remencová.

Podľa nej bolo chybou, že bol vyfrézovaný celý úsek v obci. "Nástup chladného počasia a nízkych teplôt práce zastavil a stavbári už nestihli na vozovku položiť novú asfaltovú vrstvu," poznamenáva hovorkyňa.

"Nebolo to o tom, že sa niekomu nechcelo robiť, ale použitá technológia, ktorá vychádzala zo schváleného projektu, sa môže aplikovať až pri plusových teplotách počas celých 24 hodín. A to bolo možné až po veľkonočných sviatkoch pri priaznivejšom počasí. Keby sa začalo s prácami ešte v čase, keď mrzlo, odvedená práca by nebola kvalitná," uvádza podpredseda ŽSK Igor Janckulík.

Podľa starostu Oravskej Lesnej Mareka Majdiša situácia na ceste s novým asfaltom je oproti predchádzajúcim mesiacom diametrálne odlišná. "Pre obyvateľov obce aj vodičov je dokončenie asfaltového povrchu neuveriteľnou úľavou. Konečne sa po dlhom čase jazdí cez našu obec komfortne a tešíme sa, že tu máme novú cestu," dodáva M. Majdiš.

Oprava cesty v Oravskej Lesnej je súčasťou projektu rekonštrukcie a modernizácie cesty druhej triedy Lokca - Zákamenné - Oravská Lesná. Súčasťou diela je aj rekonštrukcia mostov v Lokci a v Krušetnici.

Podobné články