Green Building Summit o plánovaní udržateľných mestských štvrtí

26.04.2023, Henrieta Kiššová | Odborné akcie, veľtrhy, súťaže

Ako reaguje trh na stále sa zvyšujúci dopyt po environmentálne zodpovedných a udržateľných riešeniach vo výstavbe? Môžu architektonické diela vytvárať kvalitný priestor pre prácu, život či kultúru a zároveň reagovať na potrebu tlmiť vplyvy na životné prostredie? Aká je úloha miest a developerov v tomto procese?

Vo štvrtok 27. apríla 2023 zavítajú do Bratislavy špičkoví architekti a odborníci z renomovaných európskych architektonických ateliérov, aby hľadali odpovede na výzvy, ktorým v čase globálnych klimatických zmien čelí ich profesia. V rámci aktuálneho ročníka konferencie Green Building Summit prinesú inšpirácie, tipy a návody, ako navrhovať a projektovať stavby, verejné priestranstvá či mestské štvrte s dôrazom na udržateľnosť a ekológiu.

Hala-Ponton-2-X.jpg

Organizátormi podujatia sú Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) a Slovenská komora architektov. Záštitu nad konferenciou prevzali prezidentka SR Zuzana Čaputová a primátor mesta Bratislava Matúš Vallo, akcia sa uskutoční v hale Ponton (na snímkach) na Dunaji.


Kvalita a udržateľnosť

V prvom bloku architekt Patrick Lüth predstaví projekty nórskeho ateliéru Snøhetta, ktorý sa od svojho založenia sústreďuje na vytváranie a implementáciu udržateľných princípov v architektúre. P. Lüth ukáže a popíše prehľad návrhov, ktoré by sa mohli stať prototypmi, ako projektovať kvalitné architektonické diela s čo najnižšou environmentálnou záťažou.


Drevostavby a uhlíková neutralita

Konferencia sa bude venovať aj téme drevostavieb ako spôsobu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. V rozličných mierkach pracuje s drevostavbami dánsky ateliér Schmidt Hammer Lassen, ktorého projekty predstaví architekt Mads Kaltoft.

Johannes Rebhan z rakúskeho štúdia Wiehag sa podelí o know-how a špecifiká konštrukčných riešení na príklade medzinárodných projektov. Tematicky sa panel dotkne aj situácie na Slovensku a legislatívnych zmien, ktoré sú potrebné na širšie využitie dreva v stavebníctve v SR.

Hala-Ponton-1-X.jpg


Udržateľné mestské štvrte

Nosnou témou tohtoročnej konferencie budú udržateľné mestské štvrte a ich plánovanie. Ako vo svojom manifeste uvádza jeden z najvýznamnejších hostí, švajčiarsky architekt pôsobiaci v Paríži Philippe Rahm, architektúra a urbanizmus tradične reflektovali na klímu a zdravie.

Ako príklad Ph. Rahm uvádza diela Vitrúvia, Paládia alebo Albertiho, v ktorých expozícia slnku alebo vetru, premeny teploty a vlhkosti ovplyvňovali formovanie miest. Návrat k týmto hodnotám v jeho vlastnej tvorbe bude filozofickým aj praktickým úvodom tretieho bloku.

O svoje skúsenosti sa podelí aj renomovaný český ateliér Chybik+Kristof Associated architects. Mia Scheel z dánskeho ateliéru Sweeco Architects predstaví úspešné príklady revitalizácie mestských celkov, ktoré majú ambíciu zmierniť environmentálne dôsledky a byť odolné aj do budúcnosti.

Rad zahraničných hostí doplnia významné osobnosti domácej scény: zakladateľ spoločnosti Corwin Marián Hlavačka, architekt a ESG manažér J&T Real Estate Martin Stohl či predseda predstavenstva SKGBC Pavol Kukura.

Foto: ponton.sk

Podobné články