Wienerberger už spustil registráciu do súťaže Brick Award 24

10.01.2023, Silvia Bíňovská | Odborné akcie, veľtrhy, súťaže

Slovenskí architekti sa opäť môžu uchádzať o prestížne medzinárodné ocenenie Brick Award. Svoje projekty, v ktorých dominuje tehla, môžu do súťaže Brick Award 24 prihlásiť do 14. marca 2023.

Cieľom celosvetovej súťaže Brick Award je vyzdvihnúť potenciál tehly v súčasnej architektúre a ukázať možnosti jej kreatívneho využitia v architektonických projektoch. Pri posudzovaní diel sa veľký dôraz bude klásť na ich funkčnosť, originalitu, ale aj trvalú udržateľnosť a energetickú účinnosť. Súťaž je zároveň skvelou príležitosťou, ako vyzdvihnúť tvorbu a projekty slovenských architektov na medzinárodnej scéne.

Brick-Award-1-X.jpg


Podmienky účasti

Stavbu môžu do súťaže okrem architektov prihlásiť aj medzinárodní kritici architektúry, developeri či novinári, a to prostredníctvom online platformy na stránke brickaward.com do 14. marca 2023.

Brick-Award-2-X.jpg

Registrované architektonické diela musia spĺňať niekoľko podmienok. Hlavnou je dokončenie projektu v období 2020 alebo neskôr. Dielo musí byť postavené zo stavebných materiálov na báze pálenej keramiky (tehlové bloky, lícové tehly, keramická dlažba, keramická strešná krytina, keramické fasádne panely) a musí vyhovovať kritériám jednej zo súťažných kategórií.

Projekt môže zahŕňať novovybudované, zrekonštruované a prerobené budovy a jeho súčasťou môžu byť nové i znovupoužité tehly. Účasť v súťaži nie je podmienená použitím výrobkov spoločnosti Wienerberger. Súčasťou prihlášky musí byť aj krátky informatívny text opisujúci projekt, údaje o jeho autorovi, plány budovy a fotografie objektu.

Brick-Award-3-X.jpg


Päť súťažných kategórií

Prihlásené diela bude posudzovať medzinárodná porota zložená z renomovaných architektov a kritikov svetovej architektúry. Zo všetkých registrovaných účastníkov vyberie do užšej nominácie 50 najzaujímavejších projektov, z ktorých vzídu víťazi.

Brick-Award-4-X.jpg

Projekty možno prihlásiť do jednej z piatich súťažných kategórií:

  • Feeling at home / rodinné domy, dvojdomy a malé bytové projekty vysokej architektonickej kvality, ktoré poskytujú pohodlné, cenovo dostupné, zdravé a udržateľné bývanie so zameraním na energeticky účinné riešenia.
  • Living together / rodinné a bytové domy: inovatívne rezidenčné riešenia zohľadňujúce trendy a výzvy urbanizácie, ako je nedostatok priestoru, energetická účinnosť, sociálne výzvy a nové životné koncepty.
  • Working together / administratívne a industriálne stavby: pohodlné, estetické, energeticky efektívne a funkčné komerčné budovy, kancelárie a priemyselné budovy.
  • Sharing public spaces / komfortné, funkčné, energeticky efektívne a estetické verejné budovy určené na vzdelávanie, kultúru a zdravotnú starostlivosť, verejné miesta a projekty infraštruktúry.
  • Building outside the box / inovatívne koncepcie zamerané na cirkulárne stavebné riešenia, energetickú efektívnosť a spôsoby využitia tehál, akými sú využitie nových stavebných technológií, na mieru vyrábané tehly, špeciálne murivo alebo nové zdobenie.

Brick-Award-5-X.jpg


Mená víťazov budú známe na jar 2024

Víťazné projekty a mená ich tvorcov spoznáme na slávnostnom odovzdávaní cien Brick Award na jar 2024. Pre výhercov jednotlivých súťažných kategórií sú pripravené zaujímavé finančné odmeny. Ocenenie 7-tisíc eur bude udelené víťazovi hlavnej ceny (vrátane víťaza kategórie), každý zo zvyšných štyroch víťazov kategórie získa 5-tis. eur. Všetky nominované i víťazné projekty budú zároveň prezentované v knižnej publikácii Brick 24, ktorú zostavia špičkoví experti z oblasti architektúry.

Súťaž Brick Award v pravidelných dvojročných cykloch organizuje spoločnosť Wienerberger AG od roku 2004. V minulom ročníku bolo prihlásených rekordných 789 projektov z 53 krajín sveta, čo svedčí o vysokej popularite nielen samotnej súťaže, ale aj tehlovej architektúry.

Brick-Award-6-X.jpg

Viac informácií o Brick Award a formulár na registráciu možno nájsť na https://www.brickaward.com/ alebo na wienerberger.sk.

Foto: Parham Taghioff; Pedro Pegenaute; Anders Sune Berg; Oliver Gerhartz; Schranimage, Studio Zhu Pei; Simon Menges

Podobné články