Okamžité prevody medzi bankami sa pomaly už stávajú realitou
O okamžitých prevodoch z banky do banky do niekoľkých sekúnd bez ohľadu na inštitúciu sa už hovorí niekoľko rokov. Slováci museli na túto službu tzv. okamžitých, resp. instantných platieb stále čakať.
V pondelok 1. februára t.r. uplynul termín, do ktorého sa mohli banky prihlásiť, že zavedú okamžité platby presne o rok, teda od 1. februára 2022. Do systému sa prihlásili tri komerčné banky, a to Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka. Peniaze tak budú môcť klienti posielať okamžite z jedného účtu na konkurenčný, a to aj počas víkendov či v nočných hodinách. No aby okamžité platby dávali klientom zmysel a boli užitočné, je dôležité, aby sa do nich zapojilo čo najviac bánk na Slovensku.
Schéma okamžitých platieb je dobrovoľná. Rozšírenosť závisí od technických možností bánk vykonávať takéto platby a najmä dostupnosti systémov na ich vysporiadanie. Cieľom Európskej platobnej rady, tvorcu schémy okamžitých platieb, je zabezpečiť cezhraničnú dosiahnuteľnosť bánk pre okamžité platby v eurách.
Česká republika takúto službu už má
V Európe nie sú okamžité platby novinkou. V Českej republike takúto službu už majú, tam je však situácia odlišná v tom, že krajina nie je súčasťou eurozóny a má svoju vlastnú domácu menu. Národná banka Slovenska (NBS) odsúhlasila národný plán zavedenia okamžitých platieb v SR ešte koncom roku 2019.
Tento plán stanovuje termín zavedenia okamžitých platieb na Slovensku na 1. februára 2022. NBS informuje, že k 1. februáru 2021 bol splnený predpoklad na odštartovanie týchto platieb k 1. februáru 2022. Predpokladom je, že okamžité platby budú poskytovať minimálne traja poskytovatelia, a to sa aj stalo. Tri banky, teda Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka, potvrdili svoj záujem a centrálnej banke zaslali potrebné vyhlásenie o pristúpení k národnému plánu.
Technicky náročná úloha
"Aktuálne trvá prevod peňazí do druhej banky jeden pracovný deň. Okamžité platby prinesú možnosť ľuďom posielať a prijímať peniaze do pár sekúnd," povedal člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za IT a bankové operácie Milan Hain. Prihlásené banky však čaká ešte veľa práce.
"Je to technicky veľmi náročná služba, preto zostávajúci rok využijeme na dôkladnú prípravu, aby sme ju mohli klientom ponúknuť v stanovenom termíne," uviedol hovorca VÚB banky Dominik Miša. Ako doplnila hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová, ambíciou je tento inovatívny spôsob platenia priniesť klientom v deň dostupnosti okamžitých platieb na Slovensku.
Pripravujú sa aj ostatní
Ostatné komerčné banky sa v prvej fáze zatiaľ neplánujú zapojiť. "Zavedenie okamžitých platieb vnímame ako ďalšie, logické vývojové štádium platobného styku, ktoré klientom chceme v budúcnosti poskytovať a na jeho implementáciu sa pripravujeme. Vzhľadom na to, že naša banka aktuálne prechádza transformačným programom a jeho súčasťou je aj zavedenie nového bankového systému, ktorý práve takéto transakcie umožní, okamžité platby uvedieme do prevádzky v tomto novom riešení v ďalších fázach," vysvetlila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.
O službu má záujem aj Poštová banka, no termín ešte nestanovila. Digitálna 365.bank je zástancom každého riešenia, ktoré zvýši klientov komfort alebo používateľský zážitok. Analyzujú možné sprístupnenie okamžitých platieb pre klientov. "My budeme k tejto téme pristupovať aj s ohľadom na spätnú väzbu od našich klientov," poznamenala PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková. UniCredit Bank taktiež uviedla, že na zavedení služby pracujú, no konkrétny termín ešte nemajú.
Ilustračné foto: Pixabay