Vo svete sa očakáva väčší rozmach slnečnej a veternej energie

21.10.2018, SITA | Správy zo stavebníctva

Slnečná a veterná energia ešte stále vo svete neukázali svoj plný potenciál. Vyplýva to zo správy spoločnosti Deloitte Global s názvom Globálne trendy v obnoviteľnej energii.

Prekážky, ktoré dlhší čas bránili rozsiahlejšiemu zavádzaniu obnoviteľných zdrojov, sa podľa Deloitte vytrácajú. "V prípade zavedenia obnoviteľných zdrojov energií vo veľkom meradle si už nekladieme otázku, či vôbec, ale kedy. Veľké krajiny už dosiahli cenovú paritu pre určité obnoviteľné zdroje. Keďže ceny aj naďalej klesajú, rozvinuté aj rozvíjajúce sa trhy majú schopnosť integrovať obnoviteľné zdroje do svojich sieťových systémov, aby si zabezpečili konkurenčnú výhodu," vysvetľuje líder pre oblasť energií v spoločnosti Deloitte Ján Bobocký.

23b-shutterstock_207454525-veterne-turbiny-X.jpg

Podľa neho obnoviteľné zdroje energií, najmä slnečná a veterná, sa cenou a výkonom vyrovnávajú bežným zdrojom energie. "Je pravdepodobné, že ceny budú aj naďalej klesať a dostupnosť sa zlepší, keďže moderné technológie ako blockchain, umelá inteligencia a 3D tlač ešte posilňujú zavádzanie obnoviteľných zdrojov," dopĺňa J. Bobocký.

Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, práva, podnikového a transakčného poradenstva klientom v mnohých odvetviach verejného a súkromného sektora. Pôsobí vo viac ako 150 krajinách a zamestnáva 245-tisíc ľudí.

Foto: Shutterstock

Podobné články