Stavebná produkcia v novembri 2017 medziročne stúpla o 9,1 perc.

12.01.2018, SITA | Štatistiky, analýzy, trendy

Stavebná produkcia na Slovensku v novembri 2017 piaty mesiac za sebou medziročne vzrástla, tentoraz o 9,1 percenta na 560,4 milióna eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 1,5 perc. vyššia ako v októbri.

Výkony slovenského stavebníctva za prvých 11 mesiacov vlaňajška v priemere stúpli o 2,9 percenta a dosiahli objem 4,696 miliardy eur. Oznámil to Štatistický úrad SR.

3b-architecture-740399_19200-1-X.jpg

Produkcia realizovaná stavebnými firmami na domácom trhu, v tuzemsku, sa v novembri medziročne zvýšila o 10,3 perc. na 540,2 milióna eur. Jej podiel na celkovej stavebnej produkcii vzrástol o 1 percentuálny bod (p.b.) na 96,4 perc. Vývoj tuzemskej výroby ovplyvnilo zvýšenie stavebných prác na novej výstavbe, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, medziročne o 14,3 perc. na 386,5 mil. eur. Objem prác na opravách a údržbe zostal na úrovni spred roka, 143,7 mil. eur.


Novej výstavby pribudlo

"V štruktúre tuzemskej produkcie nová výstavba, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, tvorila 71,5 perc. (o 2,4 p.b. viac ako v novembri 2016). Podiel prác na opravách a údržbe tvoril 26,6 perc.," uviedol štatistický úrad. Z hľadiska výrobného zamerania objem prác na budovách v novembri vzrástol o 8,6 perc. a na inžinierskych stavbách o 13,2 perc.. "V rámci tuzemska tvorili práce na budovách 61,8 perc., inžinierske stavby mali podiel 38,2 perc.," spresnil štatistický úrad. Výkony realizované stavebnými firmami v zahraničí v novembri medziročne klesli o 15,1 perc. na 20,2 mil. eur, ich podiel na celkovom objeme produkcie tvoril 3,6 perc.

Produkcia realizovaná v tuzemsku od januára do novembra 2017 stúpla o 3,8 perc. na 4,486 mld. eur. Objem prác na novej výstavbe, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, sa zvýšil o 4,9 perc. na 3,192 mld. eur. Stavebné práce na opravách a údržbe boli vyššie o 0,7 perc. a dosiahli 1,22 mld. eur. V štruktúre tuzemskej produkcie sa podiel novej výstavby, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, zvýšil o 0,7 p.b. na 71,2 perc., podiel prác na opravách a údržbe tvoril 27,2 perc. Výroba v zahraničí pri objeme 209,2 mil. eur bola nižšia o 13,2 perc. a na celkovej stavebnej produkcii mala podiel 4,5 perc.


Zotavovanie najmä v segmente budov

Zotavovanie stavebníctva by podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka malo pokračovať v tomto roku pravdepodobne najmä v segmente výstavby budov, kde by sa mali prejavovať silné stavebné povolenia v nerezidenčnej výstavbe zo záveru roku 2016. Pokračovať by mal ešte aj stavebný boom v rezidenčnej výstavbe, avšak smerom k koncu roku by sa mal predsa len začať spomaľovať, keď dopyt po bývaní začína tlmiť prísnejšia regulácia NBS v oblasti financovania domácností (vrátane bývania).

"Sektor výstavby infraštruktúry by mal ťažiť z reálneho spustenia výstavby na nových diaľničných úsekoch, ktorých realizácia sa oficiálne začala v minulom roku (obchvat Bratislavy a Prešova), ale zatiaľ sa tu vykonali prevažne len prípravne práce. To by mohlo viac menej nahradiť produkciu, ktorá z čísel odíde spolu s dokončením úsekov diaľnic a železníc v decembri minulého roku," uviedol Ľ. Koršňák. Nízka pripravenosť projektov však znemožňuje masívnejšie spustenie novej výstavby.

V tomto roku sa začne výstavba pravdepodobne len na diaľničnom privádzači Lietavská Lúčka - Žilina (D1), v optimistickom prípade by k nemu mohla v závere roku pribudnúť aj prvá etapa severného obchvatu Prešova (R4). "Predpokladáme, že segment infraštruktúry by mal tento rok skôr stagnovať, ako rásť, pričom nie je vylúčené, že v číslach budeme v tomto roku pozorovať pomerne vysokú volatilitu," poznamenal Ľ. Koršňák.

Ilustračné foto: Pixabay

Podobné články