Vzdialené riadenie prác na stavbe sa stáva bežnou realitou

06.10.2021, Ivan Zich | Štatistiky, analýzy, trendy

Moderné technológie uľahčujú život v takmer všetkých oblastiach života. Stavebníctvo nie je v tomto smere žiadnou výnimkou, hoci na Slovensku by ste sotva našli konzervatívnejšie odvetvie.

Pandémia koronavírusu a ochorenia Covid-19 zamiešala karty aj v tejto sfére. Hoci je jasné, že manuálny pracovník by na home office zrejme nebol osobitne produktívny, viaceré stavebné firmy začali zavádzať iné opatrenia. Ich cieľom je zabezpečiť, aby sa kľúčoví pracovníci, ako sú architekti či projektanti, vyhli zbytočnému riziku priamo na stavenisku. Vzdialené monitorovanie a riadenie stavby je možné už niekoľko rokov, no dosiaľ jeho plný potenciál využívalo iba málo firiem. To sa však teraz zmenilo.

76b-shutterstock_1039121731-1-X.jpg


Čo to je

Vzdialené monitorovanie stavby sa týka rozličných technológií, ktoré umožňujú osobám, ktoré fyzicky nie sú na stavbe, podieľať sa na realizácii projektu. Odborníci na to využívajú celý rad nástrojov, ktorý im dovoľujú sledovať postup výstavby. Softvérové nástroje, napríklad známy PlanRadar, používateľom dávajú možnosť využívať dáta z rozmanitých zdrojov a kombinovať ich v prehľadnom a v intuitívnom prehľade, ako aj s nimi pracovať. A to sme sa ešte len dostali k…


Internet vecí

IoT (Internet of Things, internet vecí) je online spojenie zariadení, ktoré dokážu navzájom komunikovať svoj stav a podľa neho sa automaticky zariadiť. Určite ste už počuli o tzv. inteligentných domoch, kde chladnička automaticky objednáva potraviny, ktoré sa minuli, klimatizácia sa prispôsobuje vonkajšej teplote, a iných podobných vychytávkach.

Na stavenisku to môže byť veľmi podobné. Automatické senzory dokážu v reálnom čase sledovať, čo kto robí, a tým zvyšovať efektívnosť a produktivitu. Ale napríklad aj sledovať, či majú všetci prilby a používajú tie nástroje, ktoré majú používať. Samotné zariadenia zároveň sledujú svoj stav a upozornia vás, že potrebujú údržbu, prípadne že napriek plánu ich dnes nikto nezapol, čo by malo viesť prinajmenšom k niekoľkým otázkam stavbyvedúceho k svojim podriadeným.

Ľahko dostupné kamery zasa znižujú riziko nevítaných návštev na stavenisku, čím sa "záhadné vysublimovanie stavebného materiálu" stáva vecou minulosti. A to všetko s minimálnym personálom priamo na stavbe, pretože softvér možno používať v počítači, tablete či smartfóne. Tieto nástroje prinášajú stavebným firmám…


Viaceré výhody

O tom, že nárast efektívnosti a produktivity na stavenisku šetrí peniaze ako máločo, je všeobecne známe. Zároveň sa tým tiež znižuje množstvo odpadu, ako aj riziko krádeží a nehôd. Ďalším bonusom je rýchlejšie a výhodnejšie poistenie, pretože poisťovne majú vyššiu dôveru vo firmy, ktoré svoje stavby dôkladne monitorujú. A ak predsa len dôjde k nehode či krádeži, dáta umožnia vyšetrovanie ukončiť oveľa rýchlejšie.

Softvér a IoT nikdy nespia, nerobia chyby z nepozornosti či prostej nudy, neunavia sa, a tak potláčajú riziko zlyhania ľudského faktora na úplné minimum. Sú navyše na všetkým miestach naraz a nikdy ich nestrácajú zo zreteľa. Tou najväčšou výhodou okrem monitorovania je však…


Riadenie

Ak nemusia byť kľúčoví pracovníci na stavbe priamo prítomní, ale môžu projekt riadiť na diaľku z domu, znižujú v covidových časoch riziko prenosu nákazy. Prostredníctvom softvéru sa k nim potrebné informácie dostávajú oveľa rýchlejšie a prehľadnejšie. Úpravy v projekte tak môžu robiť v reálnom čase, pričom majú ihneď k dispozícii všetky potrebné dáta.

Stačí, aby jeden z pracovníkov označil v digitálom pláne miesto, ktoré potrebuje úpravu. K tomu priloží snímky, prípadne hlasovú nahrávku s popisom, a všetko sa okamžite objaví aj u projektanta. Ten si situáciu rozklikne, naplánuje úpravu, pokyn príde príslušnému zamestnancovi aj s postupom. Celá situácia je vyriešená rýchlejšie, ako by sa v súčasnosti len dostávali informácie k projektantovi. O všetkom navyše existuje report.

A na začiatku pritom stačilo objednať si softvér, ktorý sa dá naučiť používať za desať minút.

Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články