Pergola či prístrešok môžu predĺžiť leto v záhrade až do jesene

09.09.2023, Juliana Murcínová | Exteriéry, záhrada

V horúčavách je fajn mať miesto, kam sa dá ukryť do tieňa s knihou, kávou či limonádou v ruke a zároveň zostať na čerstvom vzduchu. Aj relax počas letného dažďa pod prístreškom či pergolou má svoje čaro. Ako si z nich vytvoriť v záhrade oázu pokoja a využiť ich aj celkom prakticky?

Nie každý má doma veľkú záhradu s dostatočným miestom na relax aj záhony s rôznorodými plodinami. Neraz musíme šetriť priestorom a robiť kompromisy. Dôležitým faktorom je i kvalita konštrukcie, aby okrem letného dážďa zvládla aj letnú búrku a neskončila na dvore u susedov. Dôležité tiež je, koľko starostlivosti si prístrešok alebo pergola budú vyžadovať. Závisí to aj od materiálu, z ktorého je konštrukcia vyrobená.

Zahrada-pergola-1-X.jpg


Zelenou nič nepokazíte

Viničom obrastené stĺpy, strapce hrozna aj paradajok či jahody v kvetináčoch skrášlia každé letné posedenie vonku. Kto by chcel pestovať bylinky, pod pergolou im môže nájsť svoje stále miesto a popri zázrakoch do kuchyne oživiť a zútulniť priestor pod "strieškou" – to všetko sú dobré riešenia, ktoré prinášajú domáce plodiny aj do záhrady, kde sa inak z priestorových či z iných dôvodov nič nepestuje.

Živej zeleni sa na pergolách a v záhradných prístreškoch môže výborne dariť, ale v prípade niektorých rastlín pozor na materiál, z ktorého je konštrukcia zhotovená. Drevená stavba je citlivá na počasie a náročná na starostlivosť. Úponky viniča či inej popínavej rastliny môžu zhoršovať stav dreva a komplikujú jeho údržbu.

"Najodolnejšie voči všetkým poveternostným vplyvom a najmenej náročné na údržbu sú prístrešky a pergoly z ocele. Ich štíhlejšia a v porovnaní s drevom subtílnejšia konštrukcia navyše šetrí priestor, takže sa zmestia aj na malú plochu," hovorí Rastislav Matuška, technik zo spoločnosti Gardeon. Tento fakt zrejme neocenia len majitelia menších pozemkov, ale aj vyznávači minimalistického štýlu.


Oživením sú aj visiace kvety

Pergolu aj altánok oživia visiace kvety alebo doplnky vyrobené z kombinácie prírodných materiálov – či už využijete drevo, kamene, trávu, mach alebo kvety, fantázii sa medze nekladú. Tieto prvky navyše priestor pod strechou ešte viac zatienia.

Nábytok, ktorý budete mať pod pergolou či prístreškom, by mal ladiť s okolím. Tým najbližším je samotná konštrukcia stavby. Kým relatívne chladnému kovu s čistými líniami pristane úplne všetko – od jednoduchých a minimalistických riešení cez klasiku až po romantiku – výber vhodných kombinácií s drevom môže byť náročnejšou úlohou. Na druhej strane, drevo pôsobí hrejivo, a tak sa občas ani netreba príliš snažiť, aby sme si ho zútulnili.

Zahrada-pergola-2-X.jpg


Drevený či oceľový prístrešok?

Drevo je síce drevo, no oceľ sa takisto dá považovať za prírodný materiál. V jej prospech, pokiaľ ide o prístrešky a pergoly, hovoria aj ďalšie fakty. Je to lacnejšie riešenie než drevo, menej vážia a majú vyššiu nosnosť, preto sa dajú využiť napríklad aj na strechách, čas dodania je len niekoľko týždňov a zmontované sú bez zbytočného neporiadku a čakania za pár hodín. Životnosť kovovej konštrukcie je navyše mnohonásobne dlhšia než drevenej.

"Mnohí možno nevedia, že aj oceľové pergoly a prístrešky môžu vyzerať podľa ich fantázie a dajú sa prispôsobiť každému priestoru. Dokonca si zákazníci môžu všetko naprojektovať online," poznamenáva odborník.


Stretnutia až do neskorej jesene

Ak by sa vám málilo obývačky či kuchyne, môžete si ju s pomocou pergoly rozšíriť až do záhrady. Dvomi stĺpmi a strechou sa metre štvorcové domáceho priestoru zväčšia a vytvoria ďalšie miesto pre posedenie.

Využitie takto získaného priestoru je naozaj mnohostranné. Či už budete hľadať vhodné miesto na rodinnú oslavu, krst či dokonca svadbu, ba v prípade dažďa sa mať kam ukryť, nemusíte chodiť ďaleko, iba cez prah svojich dverí. Úžitok z pergoly budete mať nielen počas letných dní, ale posedenie s priateľmi či rodinou si môžete pokojne vychutnať aj počas jesenných dní a večerov s občasnými prehánkami.

Foto: Gardeon

Podobné články

  • Nepodceňte starostlivosť o záhradné stavby pred zimnou sezónou

    Stavby-zahrada-4-X.jpg

    Keď sa zima dobrého gazdu opýta, čo robil v záhrade na jeseň, odpoveď by sa nemala týkať iba údržby drevín, trávnika a pôdy. Starostlivosť si vyžadujú aj drobné záhradné stavby – pergola, terasa, záhradný domček, prístrešok.

  • Viete, ako sa treba starať o drevo v záhrade? Poradíme vám

    Drevo-ochrana-9-X.jpg

    Drevené povrchy, ako sú terasy, prístrešky, záhradný nábytok či domčeky, dodávajú vonkajším priestorom prirodzenú útulnosť a pôvab. Sú však zväčša vystavené poveternostným vplyvom a slnečnému žiareniu, čo ich môže časom poškodiť a znehodnotiť.

  • Skúste využiť dažďovú vodu vo svojej záhrade a v domácnosti

    Dazdova-voda-8-X.jpg

    Výkyvy počasia a pretrvávajúce obdobia sucha zvyšujú nároky na množstvo vody na zavlažovanie záhrady. Zber dažďovej vody je pritom účinný spôsob, ako sa postarať, aby vaša záhrada neprišla o vlahu.

  • Ako po zime sprevádzkovať čerpadlo a domácu vodáreň?

    Cerpadlo-4-X.jpg

    Jar je už tu, vodu odstavenú na zimu môžeme znovu pustiť. Je preto ideálny čas na niekoľko užitočných rád pred spustením domácej vodárne alebo čerpadla na vašej chalupe, chate či v záhradke.

  • Ako sa starať o septik a čističku odpadových vôd? Poradíme vám

    Shutterstock_2006463839-zumpa-2-X.jpg

    Majitelia žúmp, septikov a čističiek odpadových vôd iste vedia, že pri nevhodnej starostlivosti môže byť bývanie znepríjemnené nepríjemným zápachom. Ako mu účinne čeliť? Vezmite si na pomoc baktérie: odstránia zápach, pomôžu vám aj inak.

  • Prečo môže byť záhradný domček z dreva lepším riešením?

    Zahradny-domček-shutterstock-2-X.jpg

    Drevo, plast, plech či murovaná stavba? S touto dilemou sa stretávame aj pri záhradných domčekoch, ktoré sú aj v našich končinách čoraz populárnejšie. Dajú sa využiť na viacero účelov, nielen na skladovanie vecí či dreva. Aj preto sa vynára otázka, ako si vybrať konkrétny záhradný domček a aký materiál zvoliť. Ako teda na to?