Výhody zatrávňovacej dlažby: tipy, ktoré sa zídu aj začiatočníkom

31.10.2020, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Viete, že približne 80 percent plôch udržiavaných trávnikov v Južnej Amerike bolo vytvorených pomocou zatrávňovacích dlažieb? Ak vás čaká rekonštrukcia okolia vášho domu, táto informácia zrejme nepatrí medzi tie, čo práve potrebujete. Pritom zatrávňovacia dlažba je vhodným riešením pri založení trávnika.

Zakladanie trávnika pomocou zatrávňovacej dlažby si u nás zatiaľ iba hľadá svojich priaznivcov. Vysádzanie osiva je skutočne obvyklejšie. Poznáme tento postup dlhšie a vytvoriť trávnik inak nám často ani nezíde na um. Alebo sa prispôsobíme zvykom, len aby sme v záhrade niečo nepokazili.

Zatravnovacia-dlazba-1-X.jpg

Ak si zvolíte tradičný spôsob založenia trávnika, sprvu vás to možno vyjde lacnejšie. Rátajte však s tým, že takýto trávnik bude od vás chcieť veľa času a práce. Semená sú počas klíčenia veľmi náročné a citlivé na vonkajšie mechanické vplyvy (pošliapanie), dehydratáciu, vtáky a škodcov, ktoré žijú v pôde a poškodzujú korene. Takýto trávnik je funkčný až po určitom čase, zväčša po jednom až troch mesiacoch. V prípade frekventovaného miesta a zaťaženej plochy to môže trvať aj 8-12 mesiacov.

Zatravnovacia-dlazba-5-X.jpg


Trávnik sa dá urobiť kedykoľvek

Napokon, ani finančné výhody nie sú až také jednoznačné. Trávové osivo je síce lacnejšie ako zatrávňovacia dlažba, ale ďalšie náklady na starostlivosť o trávnik sú oveľa vyššie. Keď sa to zráta dokopy, neušetríte až tak veľa.

Keď sa pre nový trávnik rozhodnete počas roku, povedzme cez letné prázdniny, a chcete sa doň pustiť čo najskôr, vhodnejšia bude nepochybne zatrávňovacia dlažba. Trávové osivo sa sadí len v určitých mesiacoch, v apríli, máji či septembri, kým s dlažbami môžete zatrávňovať hocikedy, keď nemrzne alebo nie je nadmieru daždivé obdobie. Vaša záhradka či okolie domu tak môže dostať nový vzhľad aj zo dňa na deň.

Zatravnovacia-dlazba-6-X.jpg


Výhody zatrávňovacej dlažby

Čo získate, ak sa rozhodnete pre trávnik zo zatrávňovacej dlažby? V porovnaní so sadením osiva napríklad toto:

  • vďaka mechanizovanému postupu je trávnik dokonale jednoliaty a homogénny, bez buriny, jeho výška a farba je rovnaká po celej ploche,
  • trávnik je prakticky okamžite funkčný, už v deň ukladania (v závislosti od oblasti využitia),
  • zatrávňovacia dlažba zabezpečuje vyššiu mieru odolnosti ihneď, pretože ide o už vyvinutú trávu, ktorá má 12-18 mesiacov,
  • vyžaduje menej údržby a nákladov najmä v období zatrávňovania,
  • ľahko sa bojuje s jednoročnou burinou,
  • nie je prítomné riziko poškodenia eróziou, takže zatrávňovacia dlažba je vhodná aj v strmých oblastiach.

Zatravnovacia-dlazba-3-X.jpg


Vyššia kvalita

Pri výbere zatrávňovacích dlažieb postupujte obozretne. Myslite na to, že správne rozhodnutie vám ušetrí veľa strateného času a stresu z neskorších opráv. Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať nasledovným parametrom:

  • do akej miery sa zatrávňovacia dlažba dá zaťažit,
  • ako sa drží na ploche, či je stabilná,
  • ako odvádza dažďovú vodu (a či vôbec),
  • akú techniku vyžaduje jej uloženie (čím je menej náročná, tým to bude rýchlejšie a jednoduchšie).

Zatravnovacia-dlazba-2-X.jpg


Zatrávňovacia dlažba a udržateľnosť

Pozitívnym trendom pri nákupoch sa v posledných rokoch stalo ekologické hľadisko. Pokiaľ si vedome vyberáte produkty, ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu, je možné, že by ste sa pri zatrávňovaní intuitívne rozhodli pre trávne osivo. Je to pochopiteľné, keďže ide o "prirodzenejší" spôsob rastu trávy, a pozornosti by vám iste neunikol ani materiál dlažby, čiže plast.

Dnešok ponúka pozoruhodné riešenie aj tohto problému, a to vo forme produktov Ecoraster. Sú také neutrálne voči životnému prostrediu, že ich použitie je možné aj v chránených oblastiach. Okrem toho, spoločnosť, ktorá ich zhotovuje, kontroluje aj výrobný proces a snaží sa redukovať svoju uhlíkovú stopu.

Zatravnovacia-dlazba-4-X.jpg

Foto: librestock.com

Podobné články