Požiare v obytných budovách si vyberajú najviac obetí

02.05.2014, Ingrid Kántorová | Materiály, technológie, konštrukcie

Medzinárodný deň hasičov – 4. mája – je príležitosťou jednak oceniť obetavú prácu záchranárov, jednak zamyslieť sa nad preventívnymi opatreniami, ktorými možno požiarom predchádzať.

Hasici-noviny-sk-X.jpgObytné budovy sú pri požiaroch zraniteľnejšie ako iné stavby. Podľa medzinárodnej aliancie Fire Safe Europe je príčinou okrem iného aj nedostatočná protipožiarna ochrana príbytkov v Európe. Zo všetkých požiarov na našom kontinente až pri 80 percentách spomedzi nich dochádza k smrteľným zraneniam.

Úroveň protipožiarnej ochrany je problémom všetkých európskych krajín. Štatistiky vravia, že v dôsledku úrazov spôsobených požiarom a dymom skončí v nemocnici 70-tisíc osôb ročne. Škody spôsobené požiarmi dosahujú 1 perc. hrubého domáceho produktu celej Európy. Najväčšie pritom sú pri požiaroch bytových a rodinných domov. Tieto čísla pri príležitosti Medzinárodného dňa hasičov zverejnila spoločnosť Knauf Insulation.


Požiar za tri minúty

"Kým v roku 1950 trvalo rozvinutie plného požiaru v budove približne 15 minút, pred 25 rokmi sa tento čas zásluhou nárastu počtu plastových predmetov skrátil na 5 minút a pri dnešných podmienkach sa to udeje za 3 minúty. Aj preto by mali investori pri výstavbe nových budov alebo obnove existujúcich trvať na dôslednom posúdení projektu zo strany špecialistu požiarnej bezpečnosti," hovorí Vladimír Mózer, špecialista požiarnej ochrany,

Zaangažovať treba podľa neho i stavebný dozor a požiadať o kontrolu aj zo strany Hasičského a záchranného zboru, pretože bezpečnosť stavby ovplyvňuje i kvalita jej vyhotovenia. "Problémom však bývajú nejednotné požiadavky na posudzovanie novostavieb a zmien existujúcich stavieb. Všetky zainteresované strany sa dnes aktívne podieľajú na riešení aktuálnej situácie, a tak veríme, že už v blízkom čase budú prijaté potrebné zmeny," poznamenáva V. Mózer.

Kritickú situáciu potvrdzujú aj slovenské štatistiky. V roku 2013 vypuklo najviac požiarov na Slovensku pri nakladaní s odpadom, hneď na druhom mieste sú požiare v bytoch a rodinných domoch, pri ktorých zomrelo 29 ľudí z celkového počtu 38 obetí.


Príčiny požiarov

Najčastejšími príčinami požiarov v bytoch boli obsluha spotrebičov pri varení, elektrický skrat a fajčenie. V rodinných domoch zasa vznikal nekontrolovaný oheň najčastejšie pre vyhorenie sadzí, poruchu alebo nevyhovujúci stav vykurovacích zariadení a komínov.

V záujme bezpečného prostredia v obytných a vo verejných budovách je dôležité, aby sa pri prípadnom vzniku požiaru šíril oheň čo najpomalšie, čím sa znížia škody a poskytne čas na zásah hasičskej jednotky.

Riešením je použitie nehorľavých stavebných materiálov, ktoré neprispievajú k šíreniu požiaru. Veľký význam pri výstavbe alebo rekonštrukcii má okrem iného aj tepelná izolácia, ktorá pokrýva jednak takmer celý povrch budovy, jednak mnohé rizikové časti vo vnútri objektu, akými sú technické priestory pivníc, garáží či kotolní.

Aliancia Fire Safe Europe je iniciatívou, ktorej zámerom je zvýšiť úroveň protipožiarnej bezpečnosti budov v Európe. Kladie si tiež za cieľ upozorňovať európskych politikov a tvorcov legislatívy na medzery v protipožiarnej ochrane stavieb.

Foto: noviny.sk

Podobné články