Ako sa zorientovať v ponuke okien a vybrať si naozaj dobre?

17.03.2016, Ľubomíra Lettrichová | Otázky a odpovede

Kvalitné okná sú už viac-menej bežnou súčasťou domácností. Okrem toho, že dokresľujú interiér bytu či domu, dokážu tlmiť hluk zvonku, prispieť k vyššej bezpečnosti a zamedziť aj únikom tepla.

Aký vplyv majú moderné okná na úsporu energie? Koľko sa dá kvalitnými oknami ušetriť v rodinnom rozpočte?
Peter H., Ružomberok

Odpovedá Pavel Polášek, výrobný riaditeľ spoločnosti RI Okna

Polasek-X.jpg Výmena okien má, samozrejme, veľký vplyv na úsporu energií. Výmenou okien možno docieliť energetickú úsporu približne od 10 percent (základné plastové okná s dvojsklami) až po zhruba 20 perc. s kvalitnými plastovými oknami s trojsklami a so stredovým tesnením. Pri výbere okien je dôležité porovnávať súčinitele prechodu tepla celého okna Uw – čím je táto hodnota nižšia, tým lepšie. Závisí to od súčiniteľa prestupu tepla rámu okna Uf a súčiniteľa prestupu tepla pre sklo Ug. Tieto hodnoty sa často zamieňajú, a tak je nutné si na to dať pozor.

Dôležitá je tiež správna voľba zasklenia. Dvojsklá majú síce horšie izolačné vlastnosti než trojsklá, ale zase prepustia viac svetelného žiarenia a majú vyššie tepelné zisky, čo oceníte predovšetkým na jar a na jeseň. Trojsklá viac izolujú, prepúšťajú teda menej tepla z interiéru, hodnota Uw je s nimi výrazne nižšia. To znamená, pri výbere zasklenia je potrebné zohľadniť aj to, kam sa okná budú montovať, či na severnú alebo južnú stranu, do podkrovia a podobne.

Kvalitu skla tiež ovplyvňuje použitý dištančný rámček. Dnes už vyžadovaným štandardom sú tzv. teplé rámčeky, napríklad Chromatech Ultra, TGI spacer, Swisspacer. Rámček z hliníka alebo z nehrdzavejúcej ocele by sa na kvalitných oknách už nemal objaviť.

6b Shutterstock-okno-190020533-1-X.jpg

Niektoré firmy presviedčajú zákazníkov, že čím viac komôr je v profile, tým lepšie tepelné vlastnosti. Nie vždy to však tak je. Okrem počtu komôr je totiž dôležitá aj ich veľkosť, šírka. Tá by mala byť minimálne 5-8 milimetrov, pretože to, čo izoluje, nie je plast, ale vzduch, ktorý je v týchto komorách. V praxi sa na základe toho najlepšie osvedčil profil so stavebnou hĺbkou približne 82 mm a šiestimi komorami.

Ak hľadáte naozaj kvalitné okná s dôrazom na úsporu energií, odporúčam plastové okná so stredovým tesnením a trojsklom s extra čírymi sklami. Plastové okná v porovnaní s drevenými alebo hliníkovými vychádzajú cenovo oveľa priaznivejšie, ale nie je to na úkor úspory energie.

Foto: Shutterstock

Podobné články