Okná Schüco LivIng Alu Inside s certifikátom pre pasívne domy

08.04.2019, Juraj Turzo | Materiály, technológie, konštrukcie

Pasívne domy spotrebujú približne o 90 percent menej tepla ako konvenčné budovy. V porovnaní s priemernou novostavbou je údaj takisto veľavravný, spotreba energií je nižšia o viac ako 75 perc.

Schueco-living-5-X.jpgNa dosiahnutie takýchto hodnôt je nutná premyslená koncepcia stavby a pravdaže, energeticky efektívne stavebné prvky, medzi ktoré patria aj vhodné okenné systémy. Takými sú okná Schüco LivIng Alu Inside z PVC-U predstavené na nedávnom stavebnom veľtrhu Bau 2019 v Mníchove. Po vykonaní kompletných porovnávacích kalkulácií toto riešenie získalo certifikát nemeckého Inštitútu pasívnych domov v Darmstadte potvrdzujúci, že spĺňa hodnoty tepelnej izolácie pre pasívne domy.


Patentovaná technológia

Schüco LivIng Alu Inside je plastový systém profilov bez oceľovej výstuhy s najlepšou tepelnou izoláciou. Základ tvorí patentovaná technológia hliníkových spojovacích pásikov, ktoré sú z nekonečného hliníkového pásu extrudované do plastových profilov. Dodávajú konštrukcii stabilitu, ktorá sa potom prakticky rovná profilom s oceľovou výstuhou.

Schueco-living-1-X.jpg

 Okenný systém Schüco LivIng Alu Inside s patentovanou technológiou hliníkových pásikov a prídavných izolačných blokov vhodný na certifikáciu pasívnych domov podľa Dr. Feista (Uf = 0,79 W/m²K)


 

S týmto vysoko tepelnoizolačným plastovým systémom možno realizovať lacnú priemyselnú výrobu okien bez použitia ocele, a to s parametrami na úrovni pasívneho domu, ako dokazuje spomínaný certifikát. Pred zváraním môžu byť hliníkové pásiky odfrézované jednoducho a rýchlo pomocou frézy. Odpadá tým časovo náročné upevňovanie skrutiek ako v prípade oceľovej výstuhy. Všetky ostatné výrobné kroky sa vykonávajú obvyklým spôsobom a za použitia konvenčných produkčných zariadení.

Chýbajúca oceľová výstuž tiež pozitívne ovplyvňuje montáž, pretože komponenty sú výrazne ľahšie, a preto sa s nimi jednoduchšie manipuluje. Vzhľadom na to, že konštrukcia Schüco LivIng Alu Inside je súčasťou platformy Schüco LivIng, môžu spracovatelia profily kombinovať a využívať veľké množstvo identických doplnkov vrátane hliníkových krycích líšt.

Schueco-living-3-X.jpg

 Sortiment hliníkových krycích líšt Schüco LivIng môže byť navrhnutý vo viacerých farbách a tvaroch rámu


 

Mimoriadna tesnosť okien

Potrebné parametre dosahuje Schüco LivIng Alu Inside aj vďaka zvárateľnému tesneniu EPDM pre okenné a dverové systémy, ktoré Schüco vyvinulo v spolupráci so spoločnosťou Semperit. Patentované EPDM tesnenie je dlhodobo vysoko odolné voči klimatickým vplyvom, vyznačuje sa vynikajúcou tvarovou pamäťou a garantuje výbornú tesnosť okien po celý čas životnosti, a to aj v kritických rohových oblastiach.

Výroba PVC-U profilov je tiež podstatne uľahčená simultánnym zváraním tesnení. Okrem dokonalého tesniaceho účinku, zvýšenej vodotesnosti a estetického vyhotovenia bez prerušenia po celom obvode je jeho výhodou odolnosť voči UV žiareniu aj stabilita v extrémnych klimatických podmienkach. Pružnosť i po zvarení si zachováva pri teplotách od -40 °C do +120 °C, takže je vhodný pre použitie vo všetkých typoch budov a vo všetkých klimatických zónach.

Schueco-living-2-X.jpg

 Okenný systém Schüco LivIng Alu Inside bez použitia ocele s patentovanou technológiou hliníkových pásikov má pozoruhodnú tepelnoizolačnú účinnosť (Uf = 0,87 W/m²K)


 

Žiadne tepelné mosty

Sedemkomorová konštrukcia profilu, vynechanie oceľových výstuh a špecifické umiestnenie hliníkových pásikov znamená, že okenný systém Schüco LivIng Alu Inside nemá žiadne tepelné mosty. Dosiahlo sa to zásluhou materiálu vnútri profilového systému, vysoko akostnej hliníkovej zliatiny, ktorá vďaka svojmu leštenému povrchu odráža približne 90 perc. tepelného žiarenia.

Systém stredného tesnenia s tromi stupňami odvedenia vody, optimálne rozloženie komôr a ďalšie veľkoobjemové izolačné zóny na umiestnenie izolačných blokov Neopor zabezpečuje dosiahnutie nadpriemerných hodnôt tepelnej izolácie (Uf s hodnotou 0,87 W/m²K). Požiadavkám pre pasívne domy potom podľa testu Dr. Feista vyhovuje systém Schüco LivIng Alu Inside pomocou použitia ďalších blokov Neopor, vďaka ktorým dosahuje hodnoty dokonca Uf = 0,79 W/m²K. Optimalizovaná geometria drážok okenného rámu umožňuje použitie technológie prídavného lepidla.

Okenný systém Schüco LivIng Alu Inside je dostupný nielen v základnej šedej farbe, ale aplikované môžu byť aj rozličné farebné vonkajšie krycie lišty Schüco TopAlu, metalické odtiene Schüco AutomotiveFinish alebo široké portfólio fólií Schüco UnlimitedFinish. Úsporné okná v rámoch profilového systému Schüco LivIng Alu Inside sú 100-percentne recyklovateľné.

Schueco-living-6-X.jpg

 Edward Lowes (uprostred) z Inštitútu pasívnych domov (Passive House Institute) odovzdáva certifikát Markusovi Herbstovi (vpravo), hovorcovi výkonného vedenia spoločnosti Schüco Polymer Technologies KG, a Christianovi Fischerovi, vedúcemu technologického oddelenia Schüco Polymer Technologies KG


 

Foto: Schüco International KG

Podobné články