Spotreba polystyrénu na Slovensku v roku 2015 vzrástla o 5,4 perc.

26.03.2016, Katarína Dudáková | Materiály, technológie, konštrukcie

Spotreba polystyrénu v SR vzrástla vlani medziročne o 5,4 percenta. Vo využití polystyrénu na stavebné účely bol vzostup o 10,8 perc. Predpokladá sa, že spotreba polystyrénu porastie aj v roku 2016.

Spotreba expandovaného polystyrénu (EPS) na Slovensku podľa zistení Združenia výrobcov, spracovateľov a užívateľov expandovaného polystyrénu v SR (Združenie EPS SR) v roku 2015 dosiahla 27 240 ton, čo predstavuje medziročný nárast o 5,4 perc. Vo využití EPS na stavebné účely bol zaznamenaný vzostup dokonca až o 10,8 perc. Odborníci predpokladajú ďalší rast spotreby EPS najmä v oblasti stavebných aplikácií aj v roku 2016.

"V nadväznosti na sprísnené požiadavky normy STN 73 0540-2, ktoré vyžadujú väčšiu hrúbku zatepľovacieho materiálu na dosiahnutie dostatočných tepelnoizolačných vlastností obvodového plášťa, je predpoklad, že spotreba polystyrénu na Slovensku sa bude naďalej zvyšovať," hovorí Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR.

Zateplovanie-1-X.jpg


Očakáva sa rast spotreby sivého polystyrénu

Združenie EPS SR tiež očakáva nárast v používaní sivého polystyrénu. "Ten má dnes na slovenskom trhu podiel 14 perc. Prísnejšie požiadavky na dosahovanie tepelnoizolačných vlastností však predstavujú potenciál pre širšie využívanie tohto materiálu v procese zatepľovania budov," poznamenáva M. Strapková.

Tepelnoizolačné vlastnosti sivého polystyrénu v porovnaní s bielym sú pri rovnakej hrúbke lepšie približne o 20 perc. Lepšie izolačné vlastnosti sivého polystyrénu sa dosahujú prídavkom absorbéra infračerveného žiarenia (napríklad grafitových častíc) do základnej matrice expandovaného polystyrénu.

Vhodnejšie tepelnoizolačné vlastnosti sivého polystyrénu o 20 perc. oproti bielemu EPS možno využiť znížením hrúbky zatepľovacieho materiálu. Úspora hrúbky je efektívna najmä pri výstavbe ultranízkoenergetických a budov s takmer nulovou potrebou energie.

EPS--tabulka-X.jpg


Kvalitu polystyrénu sledujú odborníci

Kvalita polystyrénu, ktorý je dostupný v slovenských predajniach stavebnín, je kontrolovaná v rámci projektu monitoring kvality EPS. Cieľom monitorovania kvality je ochrana spotrebiteľa, ako aj nastavenie rovnakých podmienok pre všetky subjekty zaoberajúce sa výrobou, predajom alebo aplikáciou EPS na slovenskom trhu.

Účelom je aj zabrániť distribúcii EPS tým producentom, ktorých výrobky nezodpovedajú platným normám a deklarácii, akú firmy uvádzajú. "Aktuálne podnikáme konkrétne kroky, aby sme monitoring rozšírili aj na kontrolu kvality výrobkov z polystyrénu priamo na stavbách," dodáva M. Strapková.

Podobné články