V Bratislave zajtra otvoria stavebný veľtrh Coneco 2018

10.04.2018, SITA | Odborné akcie, veľtrhy, súťaže

Ak sa chystáte stavať alebo rekonštruovať, nemali by ste chýbať na tohtoročnom stavebnom veľtrhu Coneco. Začne sa zajtra, konať sa bude tradične na výstavisku Incheby v Bratislave.

Medzinárodný stavebný veľtrh Coneco je prestížnym podujatím s dlhoročnou históriou, tento rok sa uskutoční jeho 39. ročník. Na ploche 35-tisíc štvorcových metrov 450 vystavovateľov z 11 krajín predstavuje o.i. inovatívne materiály, zariaďovacie prvky a komponenty do interiéru a exteriéru, ako aj inteligentné a smart riešenia na zjednodušenie bývania. Veľtrh potrvá do soboty 14. apríla.

Coneco-incheba-sk-2-X.jpg

Podujatie, ktoré tradične na jar začína stavebnú sezónu na Slovensku, dopĺňajú 28. medzinárodný veľtrh energetickej efektívnosti Racioenergia a výstavy Drevodomy, Pasívne domy a Voda. Súčasťou Coneca po jeho oficiálnom otvorení bude zajtra večer aj vyhlásenie výsledkov súťaže Stavba roka 2017.

Coneco-incheba-sk-1-X.jpg

Stavebné spoločnosti na Slovensku v tomto roku očakávajú zvýšenie produkcie v sektore priemerne o 5,6 percenta, čo je oproti predikciám na konci vlaňajška viac o 3,5 percentuálneho bodu. Optimistickejšie sú vo svojich predpovediach pre tento rok stavebné firmy zamerané na pozemné stavby a malé a stredné spoločnosti, predpokladajú rast výkonov o 6 perc. Opatrnejšie sú veľké stavebné podniky, ktoré počítajú s rastom produkcie o 2,6 perc.

V budúcom roku by sa tempo zvyšovania výkonov v odvetví malo spomaliť na 3,7 perc. a dariť by sa dlhodobo malo najmä inžinierskemu staviteľstvu (rast o 5,6 perc.). Vyplýva to z výsledkov analýzy slovenského stavebníctva v prvom kvartáli 2018, ktorú spracovala spoločnosť CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou, Ladce.

V ďalšom rozvoji stavebné firmy najviac brzdí nekvalitná legislatíva, ako aj nedostatok pracovníkov, korupcia v stavebníctve a dlhé lehoty na prípravu stavieb. Najmenej rozvoju sektora bráni nedostatok privátnych zákaziek. Podniky zo sféry inžinierskeho staviteľstva za hlavnú príčinu, ktorá bráni rozvoju, považujú korupciu. Stavebné spoločnosti majú v súčasnosti zabezpečené zákazky na desať mesiacov dopredu. V porovnaní s prvým štvrťrokom vlaňajška ide o rovnaký stav pre 46 perc. oslovených firiem, väčšie naplnenie zásobníka práce má 33 perc. subjektov.

Foto: Incheba

Podobné články