Alpský hotel má teplú vodu vďaka kolektorom od Thermo|Solaru Žiar

25.05.2020, Štefan Kuča | Správy z firiem

Medzi netradičné realizácie slnečných kolektorov od Thermo|Solaru Žiar sa zaradil aj hotel Landhaus St. Georg. Leží v krásnom alpskom prostredí v blízkosti rakúskeho lyžiarskeho strediska Schladming.

Alpský hotel Landhaus St. Georg pri modernizácii svojho technologického zariadenia na ohrev vody použil 16 solárnych kolektorov TS 500 s účinnou plochou 36 m². Panely ohrievajú vodu v troch nových akumulačných zásobníkoch, každý s objemom 800 litrov, ktoré nahradili už dožívajúce pôvodné bojlery pochádzajúce ešte z roku 1988. Systém je dimenzovaný tak, aby počas letnej sezóny pokryl potrebu teplej vody pre 40-50 hostí bez dodatočného ohrevu kotlami.

ThermoSolar-Rakusko-1-X.jpg


Dobré skúsenosti so Žiarčanmi

Podľa Tomáša Jančaříka, vedúceho obchodného oddelenia Thermo|Solaru Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom, sa slovenskí majitelia hotela Landhaus St. Georg rozhodli modernizovať technologické zariadenie na ohrev vody, keďže na ďalších svojich objektoch už využívajú slnečné kolektory od Thermo|Solaru a poznajú ich. Inštalácia v hoteli v Schladmingu bola len otázkou času.

ThermoSolar-Rakusko-2-X.jpg

"Vzhľadom na predchádzajúce dobré skúsenosti s naším montážnym partnerom Jánom Žažom z firmy Quest elements, s.r.o., sa rozhodli opäť využiť jeho služby a na inštaláciu povolali práve jeho. Na jeseň 2019, v krátkej prestávke medzi letnou a zimnou sezónou, tak došlo k realizácii solárneho systému. Okrem funkčného prínosu, keď solárny systém ohrieva vodu a šetrí peniaze majiteľom, pridanou hodnotou je aj to, že hotel zbytočne nezaťažuje životné prostredie. Navyše je inštalácia zvládnutá mimoriadne dobre aj z estetického hľadiska," hovorí T. Jančařík.

ThermoSolar-Rakusko-3-X.jpg


Teplá voda pre 40-50 hostí

Kým v lete je systém dimenzovaný, aby pokryl potrebu teplej vody pre 40 až 50 hostí, v zimnej sezóne solárne kolektory sekundujú doterajším kotlom slúžiacim aj na kúrenie a v čase zhoršených podmienok vodu aspoň predohrejú.

"Medzi sezónami, keď je hotel pre hostí zatvorený, slúžia slnečné kolektory na temperovanie objektu. Hotel leží v nadmorskej výške 800 metrov, a tak počas jarného a jesenného obdobia je vhodné do objektu priniesť trochu tepelnej pohody. V dohľadnom čase sa počíta aj s doplnením online monitoringu teplôt v zásobníkoch aj na kolektoroch cez internet pre lepšiu kontrolu a dohľad nad systémom. Projektovaná návratnosť investície do solárneho systému bola okolo päť rokov," vysvetľuje T. Jančařík.

ThermoSolar-Rakusko-4-X.jpg


Individuálne riešenia

Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar zvládne aj netradičné inštalácie. Napríklad pri individuálnych požiadavkách pri atypickej architektúre, historických a špecializovaných budovách či v náročných klimatických podmienkach.

Medzi majstrovské kúsky firmy patrí logo hrocha zo slnečných kolektorov v ZOO Ostrava, dodávka pre solárnu loď a rozličné individuálne riešenia pre bytové domy, hotely a kostoly po celom svete. Na základe požiadavky nie je výnimkou ani zhotovenie individuálneho tvarového riešenia kolektora, napríklad skosenie časti kolektora pod určitým uhlom a pod. Panely a nosné konštrukcie majú aj hurikánový test, čiže sú testované, aby odolali vetru s rýchlosťou až 230 km/h.

ThermoSolar-Rakusko-5-X.jpg

Kolektory zo Žiaru sú mimoriadne spoľahlivé. Pri zemetrasení v Chile pred niekoľkými rokmi nebol poškodený z celkových 300 ani jeden plochý kolektor z produkcie Thermo|Solaru, kým mnohé konkurenčné trubicové panely v rovnakej lokalite zemetraseniu neodolali. Pracujú často v extrémnych podmienkach, či už v Patagónii blízko Antarktídy, na najvyššej nemeckej hore Zugspitze alebo v Nepále. Ako kontrast k týmto mrazivým podmienkam možno uviesť aj ich používanie pri odsoľovaní morskej vody v Ománe alebo v marockom Marrákeši.

ThermoSolar-Rakusko-6-X.jpg

Foto: Thermo|Solar Žiar

Podobné články