Dánsky Rockwool vyrába izolácie v Bohumíne už 20 rokov

14.09.2018, Lukáš Klapil | Správy z firiem

Spoločnosť Rockwool dosiahla v poslednom účtovom období najlepšie hospodárske výsledky za posledných päť rokov. Bohumínsky výrobca izolácií z kamennej vlny mal tržby takmer 1,5 miliardy českých korún (Kč, 58,8 milióna eur) a výsledok hospodárenia vyše 100 mil. Kč (3,9 mil. eur).

V posledných piatich rokoch firma v ČR investovala do ekologizácie, modernizácie a rozšírenia bohumínskeho závodu viac ako miliardu českých korún (39,2 mil. eur). V tomto roku realizuje ďalšiu investíciu do rozšírenia výroby. Svetový líder v oblasti výrobkov z kamennej vlny Rockwool spustil výrobu v Bohumíne roku 1998, jeho izolácie sú súčasťou aj najvyššej budovy v Českej republike.

Rockwool-1-X.jpg

 Rockwool má v Českej republike 250 zamestnancov, firma je zameraná na produkciu stavebných nehorľavých, tepelných a akustických izolácií pre budovy. Na snímke je výrobný a skladovací areál v Bohumíne.


 

Bezmála 20-tis. km izolačných puzdier

V roku 2017 Rockwool, a.s., dosiahol najvyššie tržby v histórii – 1,455 mld. Kč (57 mil. eur), výsledok hospodárenia za účtovné obdobie bol 130,3 mil. Kč (5,1 mil. eur). Za posledných 20 rokov Rockwool v ČR vyrobil zhruba 19 458 kilometrov izolačných puzdier, čo je takmer polovica obvodu Zeme. Okrem izolačných puzdier výrobné portfólio podniku tvoria aj izolačné dosky a pásy z kamennej vlny. Počas dvoch desaťročí ich v Bohumíne zhotovili približne 136 mil. m² v rozličných hrúbkach.

Rockwool investoval v Bohumíne v priebehu posledných piatich rokov viac ako miliardu korún. Investície prispeli k modernizácii výroby a rozšíreniu výrobných kapacít technických izolácií, k obstaraniu nových technológií na zníženie hodnôt emisií a k zníženiu energetickej náročnosti výrobného procesu, k revitalizácii areálu či vybudovaniu nových skladovacích plôch. Ďalšia investícia do rozšírenia výroby sa realizuje a mala by byť dokončená ešte v tomto roku.

Rockwool-3-X.jpg

 Linka na výrobu potrubných izolačných puzdier. Za posledných 20 rokov ich Rockwool v Bohumíne zhotovil už takmer 20-tisíc kilometrov.


 

Rockwool je v ČR od roku 1993

Dánska skupina Rockwool pôsobí na českom trhu od roku 1993, izolácie z kamennej vlny sa začali v Bohumíne vyrábať v roku 1998. Od roku 1998 má spoločnosť obchodné zastúpenie aj na Slovensku. Bohumínsky závod zhotovuje pokročilé stavebné a technické izolácie a tento závod sa stal európskym centrom technických izolácií celej skupiny Rockwool. V súčasnosti tu pracuje okolo 250 zamestnancov.

Bohumínsky Rockwool dodal izolácie napríklad na dnes najvyššiu stavbu v ČR, administratívnu budovu AZ Tower v Brne, ktorá meria 111 metrov. Výrobky z kamennej vlny boli použité aj na 148-metrovú elektráreň Ledvice, čo je momentálne najvyšší priemyselný objekt v Českej republike.

Rockwool-2-X.jpg

Rockwool-4-X.jpg


Izolácie aj pre Slovensko

V Moravskosliezskom kraji boli bohumínske výrobky využité na projekt Forum Nová Karolina v Ostrave, rekonštrukciu vysokoškolského internátu VŠB-TU Ostrava v Porube alebo pre Sliezsku univerzitu v Karvinej. Nehorľavé, tepelnoizolačné a akustické izolácie Rockwool dodal takisto na nový pavilón internej kliniky a geriatrie Fakultnej nemocnice Olomouc, prvej energeticky úspornej kliniky v Českej republike. Stavebné izolácie a systémové riešenia Rockwool sa použili tiež v rámci modernizácie, rekonštrukcie a rozšírenia výrobného závodu v Bohumíne.

Izolácie z kamennej vlny sú dodávané aj na veľké projekty na Slovensku, ako je napríklad Jaguar Land Rover v Nitre, Volkswagen v Bratislave či Amazon v Seredi. Nehorľavé izolácie boli aplikované takisto pri výstavbe veľkých logistických centier v ČR i na Slovensku. Výrobky skupiny Rockwool sa použili pri renovácii Eiffelovej veže v Paríži alebo pri stavaní vtedajšej najväčšej výletnej lode na svete Harmony of the Seas.

Dánska skupina Rockwool, do ktorej bohumínsky závod patrí, v 39 krajinách zamestnáva vyše 11-tisíc osôb, v roku 2017 dosiahla celosvetové tržby 2,39 mld. eur s medziročným nárastom o 7,1 percenta. Podnik má výrobné závody v 45 krajinách a svoje výrobky predáva na vyše sto trhoch. Skupina Rockwool má sídlo v dánskom meste Hedehusene, prvú izoláciu z kamennej vlny tu vyrobili v roku 1937.

Rockwool-5-X.jpg

Foto: Rockwool

Podobné články