Veľvyslanectvo SR v Indii si ohrieva vodu slnečnými kolektormi

03.02.2022, Štefan Kuča | Správy z firiem

Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar, s.r.o., sa podieľal na modernizácii solárneho systému na ohrev teplej vody, ktorý je nainštalovaný na budove veľvyslanectva SR v Dillí, hlavnom meste Indie.

V pôvodnom systéme z 90. rokov minulého storočia, ktorý tiež dodal podnik zo Žiaru nad Hronom, boli nahradené staršie typy kolektorov, ktoré sa už nevyrábajú, za novší typ a vymenila sa aj časť nosnej konštrukcie. Systém spoľahlivo slúžil niekoľko desaťročí. K výmene došlo najmä z preventívnych dôvodov a tiež pre modernizáciu sústavy, vysvetľuje vedúci obchodného oddelenia Thermo|Solaru Tomáš Jančařík.

Kolektor-India-1-X.jpg


Kolektory sú aj po 30 rokoch v poriadku

Pôvodný systém namontovaný v polovici 90. rokov 20. storočia mal dva špeciálne panely Heliostar 200. Boli to jedny z prvých typov plochých kolektorov vyvinutých a zhotovovaných v Žiari nad Hronom. Heliostary sa prestali vyrábať na prelome tisícročí, ako náhrada potom slúžil kolektor TS250. Aj výroba tohto typu sa napokon ukončila v roku 2015, keďže išlo o kolektor určený do špecifických oblastí.

Veľvyslanectvu SR v Indii a slovenskému ministerstvu zahraničných vecí Thermo|Solar Žiar vyšiel v ústrety a vyrobil im kolektory TS250, ktoré sú do týchto klimatických podmienok vhodnejšie ako dnes produkované typy. Popri kolektoroch sa vymenila aj časť nosnej konštrukcie, konkrétne hliníkové profily pod kolektormi.

"Dodávka kolektorov prebehla v októbri 2021, nainštalované boli o mesiac neskôr, v novembri. Staré kolektory po takmer 30 rokoch prevádzky síce javia vizuálne známky používania, ale sú naďalej plne funkčné. Vymenené boli len preventívne v záujme modernizácie," hovorí T. Jančařík.


Viac ako 70 krajín

Žiarske kolektory boli doteraz inštalované vo viac ako 70 krajinách sveta, a to aj na takých extrémnych miestach, ako je napr. najvyššia hora Nemecka Zugspitze či Ohňová zem v Patagónii. Pracujú aj v Nepále, Argentíne, Botswane, Maroku, Ománe, Juhoafrickej republike, Austrálii, ale aj v Maroku, Egypte, Jordánsku, či v americkej Kalifornii.

Žiarske ploché slnečné kolektory fungujú dlhé roky v extrémnych horských, púštnych, či mrazivých podmienkach spoľahlivo, bez akýchkoľvek porúch. V podstate jedinou údržbou je pravidelná výmena nemrznúcej zmesi približne raz za šesť až osem rokov tam, kde je to potrebné.

Kolektor-India-2-X.jpg


Rakúsky záujem

Vlani Thermo|Solar Žiar dodal 36 slnečných panelov na unikátny projekt solárneho systému na ohrev teplej vody v rakúskom Tirolsku. Dovedna 36 kusov kolektorov TS300 bolo inštalovaných na hygienické účely na hlavnej budove v chatovej dedinke Hygna v Reith im Alpbachtal. Je to len jedna z mnohých netradičných realizácií slnečných kolektorov z produkcie Thermo|Solaru Žiar.

Podobná zakázka sa v spolupráci s firmou Quest elements, s.r.o., realizovala aj v roku 2019 v hoteli Landhaus St. Georg v blízkosti rakúskeho lyžiarskeho strediska Schladming. Uskutočnila sa tam modernizácia technologického zariadenia na ohrev vody v hoteli, pri ktorej bolo inštalovaných 16 solárnych kolektorov TS 500 s účinnou plochou kolektorov 36 m².


Nemrznúcu zmes treba aj v Afrike

"Paradoxne už dávnejšie v marockom Marrákeši, na okraji Sahary a v blízkosti pohoria Atlas, boli presvedčení, že nemrznúcu zmes nepotrebujú. Zaskočil ich však náhly výkyv nočnej teploty pod nulu a poškodenie spoja ich presvedčilo, že aj v Afrike môže mrznúť. Po výmene ľadom potrhaných rúrkových registrov v kolektoroch a doliatí nemrznúcej zmesi odvtedy už takmer 20 rokov fungujú kolektory v Marrákeši bez poruchy. Pred 12 rokmi v Čile zasa bez problémov odolalo okolo 300 plochých kolektorov zo Žiaru zemetraseniu, ktoré poškodilo mnohé konkurenčné trubicové kolektory v rovnakej lokalite," poznamenáva T. Jančařík.

Kolektor-India-3-X.jpg


Spoľahlivé jednotky

Odozvy od zákazníkov potvrdzujú, že kolektory zo Žiaru nad Hronom patria k najspoľahlivejším. Za obchodným úspechom je priaznivý pomer ceny a výkonu, jednoduchá inštalácia ajprevádzka a dlhá životnosť. V podstate bez údržby by mal kolektor bezporuchovo dodávať teplú vodu 30 až 40 rokov.

Thermo|Solar Žiar poskytuje na slnečné kolektory 12-ročnú záruku. Na jednotlivé časti solárneho systému poskytujú záruku ich výrobcovia. Praxou overená životnosť slnečných kolektorov z produkcie žiarskej fabriky je 40 a viac rokov. Niektoré súčasti solárneho systému však potrebujú výmenu po ich fyzickej alebo morálnej opotrebovanosti. Panely a nosné konštrukcie majú za sebou aj hurikánový test.

Foto: Thermo|Solar Žiar

Podobné články