Na obnovu bytoviek najviac úverov od PSS išlo do Košického kraja

26.03.2016, Radovan Slobodník | Bytové domy

Obnovu bytovky je najlepšie robiť na jar a v lete. Limitujúcim faktorom sú spravidla poveternostné podmienky a počasie, preto je na rekonštrukciu bytového domu ideálne obdobie od marca do septembra.

PSS-graf-1-X.jpgPrvá stavebná sporiteľňa (PSS) financuje obnovu bytových domov na Slovensku od roku 2000. Vlaňajšok ukázal, že o revitalizáciu bytoviek majú Slováci stále záujem. Z celkového objemu úverov, ktoré v roku 2015 poskytla PSS, pripadlo na právnické osoby takmer 10 percent. Ide o úvery spoločenstvám vlastníkov bytov, bytovým družstvám a iným správcom bytových domov. Tí ich využívajú práve na realizáciu rekonštrukčných prác, od opravy strechy, cez zateplenie fasády až po výmenu rozvodov.

V roku 2015 poskytla PSS na obnovu bytových domov 401 úverov. Najviac ich bolo v regióne Košíc, a to 17 perc. z celkového počtu. Nasleduje Bratislavský kraj so 14 perc., o tretiu priečku sa delí Banská Bystrica a Prešov, kde PSS poskytla zhodne po 13 perc. úverov na obnovu z ich celkového počtu.

Priemerná výška úveru na rekonštrukciu bytového domu bola v minulom roku 136-tisíc eur. Najviac si brali Trnavčania. V tomto regióne sa priemerná výška úveru vymyká priemeru, keďže ide až o 210-tis. eur. Nasleduje Bratislavský kraj s priemernou výškou úveru 182-tis. a potom Košice so 139-tis. eur.

Najvyšší celkový objem úverov na obnovu bytových domov PSS vlani poskytla v bratislavskom regióne, a to 10,2 milióna eur. V tesnom závese nasledujú Košice s 9,3 mil. eur, tretie miesto patrí Banskobystrickému kraju so 7 mil. eur.

PSS-graf-2-X.jpg

PSS v tomto roku poskytuje úvery na obnovu bytových domov s úrokovou sadzbou od 1,49 perc. ročne. Úver možno splácať desať až 30 rokov a nie je potrebné ručiť založením obytnej budovy alebo bytov. Stavebná sporiteľňa vyhlásila aktuálne aj grant pre mestá, obce a iné organizácie na revitalizáciu vnútroblokov v obytných zónach.

Grafy: Prvá stavebná sporiteľňa

Podobné články