Systém stavebného sporenia podľa opozície treba už zmeniť

13.02.2020, SITA | Bytové domy

Opoziční poslanci sa zhodujú, že aktuálne nastavený systém stavebného sporenia treba zmeniť. Viacerí si myslia, že štátne financie vynaložené na podporu bývania by mali smerovať do nájomného bývania.

"Štátnu podporu bývania chceme výrazne presmerovať v prospech nájomného bývania, ktorého je na Slovensku akútny nedostatok," hovorí Tomáš Meravý zo strany Za ľudí. Strana PS/Spolu chce presunúť podporu bývania k výstavbe súkromného, verejného a neziskového nájomného bývania.

Dom-3-byvanie-1-X.jpg


Výstavba nájomného bývania

Ako vysvetľuje hovorkyňa strany Sloboda a Solidarita Katarína Svrčeková, stavebné sporenie mienia zmeniť na čiastočne dôchodkový produkt a stavebným sporiteľniam chcú umožniť investovať do výstavby nájomného bývania.

"Na štátnu prémiu, resp. na daňovú úľavu, bude mať nárok iba ten sporiteľ, ktorý nasporené peniaze vyberie po dovŕšení veku 60 rokov. Stavebné sporiteľne budú môcť spoluzakladať tzv. REIT-y (investičné trusty nehnuteľností, ktoré budú novým typom spoločnosti v obchodnom zákonníku, po vzore Nemecka) na výstavbu nájomného bývania. Výnos z nájomného bude dodatočným výnosom stavebných sporiteľov, čo zatraktívni stavebné sporenie," ozrejmila plány strany K. Svrčeková.

 

Proti zadlžovaniu mladých ľudí

Tlačové oddelenie hnutia Sme rodina uvádza, že ich program neobsahuje konkrétne opatrenia v oblasti stavebného sporenia. Namiesto toho obsahuje program na výstavbu nájomných bytov, ktoré podľa ich názoru postupne nahradia potrebu stavebného sporenia či bonifikáciu hypoték pre mladých. "Sme proti zadlžovaniu sa mladých ľudí," uviedlo hnutie.

Strana Dobrá voľba plánuje taktiež sprístupniť bývanie mladým formou nájomného bývania. "Ročne plánujeme investovať do výstavby nájomných bytov 250 miliónov eur. Trváme na tom, aby sa štátne financie určené na podporu bývania v plnej výške uplatnili práve na tento účel," uviedla hovorkyňa strany Dobrá voľba Martina Šoltésová.


Model stavebného sporenia potrebuje zmeny

Stano Župa z komunikačného oddelenia KDH hovorí, že model stavebného sporenia má už takmer 30 rokov a nie je v súlade so súčasnými ekonomickými podmienkami. "Účasť štátu na jeho podpore je už len symbolická. Systémové zmeny sú potrebné," myslí si S. Župa.

Hnutie OĽaNO navrhuje zaviesť tzv. rodinné stavebné sporenie, ktoré bude určené a výhodné len pre rodiny. "Čím viac detí bude rodina mať, tým bude výhod viac," poznamenáva hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky. Výhodou bude napríklad rast štátnej prémie podľa počtu detí, uzatvorenie zmluvy na rodinu s postupným pridávaním detí do zmluvy hneď po narodení, rozpočítanie výšky príjmu pre poskytnutie štátnej prémie na celú rodinu, ako aj určité oslobodenie od poplatkov.


Nové pravidlá od januára 2019

Od januára 2019 vstúpili do platnosti nové pravidlá v zákone o stavebnom sporení. Pre nových sporiteľov sa zrušil inštitút tzv. priateľských sporiteľov, čo znamená, že ak klient peniaze využije na iné ako stavebné účely, príde o štátnu prémiu. Zároveň sa zúžil okruh poberateľov štátnej prémie podľa príjmu. Taktiež sa obmedzilo poberanie štátnej prémie počas čerpania a splácania medziúveru.

Limituje sa aj nárok na štátnu prémiu v prvom roku sporenia. Ak si klient uzatvorí stavebné sporenie v druhej polovici kalendárneho roku, za vklady dostane len polovicu štátnej prémie. Výška ročnej štátnej prémie je 70 eur, avšak na jej získanie musí sporiteľ vložiť na účet stavebného sporenia 2 800 eur. Ak by si sporiteľ chcel odkladať mesačne na to, aby získal plnú štátnu prémiu, musel by stavebnej sporiteľni posielať každý mesiac zhruba 233 eur.

Ilustračné foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články