Nepoistený bytový dom je značným rizikom, nepodceňujte to

21.02.2018, ABC-bývanie.sk | Bytové domy

Nedávny požiar obytného vežiaka v Londýne šokoval ľudí na celom svete. Nik totiž nečakal, že sa niečo podobné môže stať. Aj u nás sa ľudia skôr boja poškodenia menších vecí v domácnosti ako zničenia celého bytového domu. Stať sa však môže všeličo, preto je dobré byť pripravený na všetko.

 shutterstock_320650082-1-X.jpg

 

Poistenie bytovky

Podobne ako bezpečnostné dvere, zámky, špeciálne mreže či kovania aj poistenie bytového domu môže znamenať efektívnu ochranu majetku. Hoci zákon nijako neprikazuje toto poistenie uzatvárať, väčšina obytných budov na Slovensku poistená je. Nie všetky však majú uzatvorené poistenie s dostatočným krytím. Ak preto vlastníte byt, mali by ste sa určite u správcu bytového domu informovať, či a ako je vaša bytovka poistená.


Rozsah ochrany

Na začiatok je dobré vedieť, čo všetko poistenie bytového domu kryje. To znamená, či sú chránené len spoločné časti a zariadenia bytového domu alebo aj jednotlivé byty a ich vnútorné stavebné súčasti. V prvom prípade by išlo o poistenie obvodových múrov budovy, jej strechy, schodiska, výťahov a prípadného podkrovia, tepelných, elektrických a plynových prípojok.

Ak by spolu s budovou boli poistené aj byty – čo sa vždy odporúča – poistné krytie by sa vzťahovalo i na ich podlahy, okná, dvere, sanitu, vstavané skrine a kuchynské linky, zabudované spotrebiče, rozvody a akékoľvek ďalšie napevno montované zariadenia.


Pri výbere rizík veľmi nešpekulujte

Pri zvažovaní poistných rizík sa nedá jednoznačne povedať, ktoré sú dôležité a ktoré nie. Medzi najčastejšie však patria škody spôsobené živelnou udalosťou, vodou z vodovodných zariadení, skratom elektromotora či krádežou a vandalizmom.

Mnohé veci v živote sú však o náhode a ani tu netreba žiadne z rizík podceňovať. Ideálne je mať bytový dom poistený komplexne – teda na všetky riziká súvisiace s jeho fungovaním a prevádzkou. V rámci poistenia obytnej budovy si teda možno poistiť aj zodpovednosť za škodu či environmentálnu škodu.

Rockwool-poziar-1-X.jpg

 Jednou z najdesivejších situácií, aké môžu obyvatelia bytového domu spoločne zažiť, je jeho požiar. Pri poisťovaní budovy treba myslieť aj na tento prípad.


 

Bytový dom dajte poistiť čo najskôr!

Ak bývate v nepoistenom bytovom dome, obráťte sa čo najskôr na odborníka. Množiace sa prípady vandalizmu, krádeží, ale aj vyčíňania počasia, netreba brať na ľahkú váhu. Že neviete, koho osloviť? Odborný finančný poradca Netfinancie.sk vám nielenže poskytne potrebné informácie, ale aj pomôže s uzatvorením toho najvýhodnejšieho poistenia vášho bytového domu.

Ilustračné foto: Shutterstock, Rockwool

Podobné články