Thermo|Solaru Žiar, K-systemu aj Tondachu pribúdajú objednávky

02.07.2015, Štefan Kuča | Správy z firiem

Slovenské stavebníctvo hlási optimistické čísla. Podľa štatistického úradu Eurostat sa v apríli 2015 stavebná produkcia SR zvýšila medziročne o 14,1 percenta a oproti marcu stúpla o 2,5 perc.

Ide o najrýchlejší rast v eurozóne aj v celej EÚ. Vzostup potvrdzujú aj stavebné podniky, výrobcovia stavebných materiálov a súvisiacich technických zariadení budov. Rast zaznamenali napríklad aj firmy Thermo|Solar Žiar, K-system i Tondach Slovensko.

"Za posledné mesiace značne stúpol záujem verejnosti o inštaláciu slnečných kolektorov a výrazne sa nám zlepšil predaj. Po niekoľkých rokoch stagnácie sa trh konečne prebudil. Každý rok v lete sa zvyšuje záujem o slnečné kolektory, ale tento rok je to oveľa výraznejšie. Zákazníci už vedia, že investície do obnoviteľných zdrojov energií (OZE) sú návratné a že inštalovaním zariadení na využívanie OZE sa zároveň stávajú menej závislými od vonkajších zdrojov, zdražovania energií a politických rozhodnut," hovorí Alfréd Gottas, riaditeľ najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov-Thermo|Solar Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom.

Firma nie je len výrobcom solárnych kolektorov. Zhotovuje a montuje aj ďalšie zariadenia na využitie OZE. Okrem termických slnečných kolektorov na výrobu teplej vody spoločnosť dodáva aj ich kombinácie s tepelnými čerpadlami a v poslednom období aj fotovoltické panely na výrobu elektrickej energie.

ThernoSolar-X.jpg

Rast potvrdzuje taktiež Andrea Kúdelová, vedúca divízie obchodu a marketingu najväčšieho slovenského výrobcu tieniacej techniky, K-system, s.r.o., Žiar nad Hronom. "V tomto roku evidujeme aj zvýšený záujem o tieniacu techniku, aj reálny vzostup predaja. Za prvý štvrťrok 2015 nám medziročne vzrástol odbyt zhruba o 5 percent, druhý kvartál vyzerá ešte sľubnejšie. Trh sa rozbehol s nástupom horúcich dní. Zákazníci hľadajú riešenie, ako sa chrániť pred prehrievaním bytov," uvádza A. Kúdelová.

Aj bez klimatizácie možno podľa nej vyriešiť prehrievanie bytov v obytných budovách. K-system prichádza s dvoma riešeniami – s vonkajšími žalúziiami a so screenovými textíliami. Screen má veľmi dobrú schopnosť odrážať slnečné žiarenie, preto sa používa aj pri výrobe fasádnych markíz. K-system si pochvaľuje i záujem o sietí proti hmyzu, kde namiesto štandardnej siete je v ráme napnutá sieťovina Termoscreen s vysokým účinkom ochrany pred prehrievaním interiéru.

"Termoscreen jednak chráni príbytok pred hmyzom, jednak výrazne zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti okna tým, že odráža až 64 perc. slnečných lúčov ešte pred okennou tabuľou," spresňuje A. Kúdelová.

K-system-X.jpg

"Situácia na trhu stavebných materiálov sa stabilizovala, a tak zaznamenávame mierny nárast predaja," poznamenáva Vladimír Šablica, konateľ Tondachu Slovensko, s.r.o., Stupava. Slováci podľa neho dnes už odvážnejšie investujú do rekonštrukcií striech a firme rastú aj objednávky pre novostavby. Tondach navyše pozoruje i trend zvýšeného záujmu o menej tradičné a vysokokvalitné výrobky.

"Cena je síce stále dôležitá, ale zákazníci sú čoraz ochotnejší si priplatiť za kvalitu. Vlastnosti našich škridiel vyplývajú z najmodernejších technologických postupov, zo špičkových surovín, spôsobu ich spracovania a z náročnej techniky vypaľovania nad tisíc stupňov. Naša krytina nikdy nevybledne a odoláva všetkým formám zaťaženia strechy, čím chráni celý objekt. Predpokladaná životnosť pálenej škridly Tondach je minimálne 80-100 rokov, a to bez akejkoľvek údržby. Preto si môžeme dovoliť ako jedna z mála firiem poskytnúť na svoje výrobky až 33-ročnú záruku," dodáva V. Šablica.

Tondach-X.jpg

Foto: Thermo|Solar Žiar, K-System, Tondach

Podobné články