Máte doma psíka? Ako ochrániť jeho aj seba pred parazitmi?

20.06.2014, Michal Ondruš | Otázky a odpovede

Pes v byte je oživením príbytku. Treba však myslieť i na to, že nech sa váš miláčik cíti u vás akokoľvek dobre, je to zvieratko, ktoré si rado pobehá po vonku a môže vám domov kadečo priniesť.

Máme psíka, ktorý sa u nás bežne pohybuje aj doma. Keďže mám malé deti, bojím sa, aby náhodou na ne nepreniesol nejaké parazity. Ako môžem nášho miláčika ochrániť pred parazitmi a zároveň celú rodinu pred nebezpečnými ochoreniami, keďže psík spoločne s nami obýva domácnosť?
Martina K., Bratislava

Odpovedá veterinár MVDr. Pavol Valašek


Veterinár MVDr. Pavol Valašek Na človeku môžu parazitovať napríklad blchy. Tie nie sú príliš prieberčivé a berú, čo majú "poruke". A samozrejme, sú tu aj kliešte a bodavý hmyz. Nebezpečné sú pre ľudí najmä ako tzv. vektory – prenášače závažných infekčných a parazitárnych ochorení. Pri kliešťoch je to lymská borelióza, ale aj známa kliešťová vírusová encefalitída. Novinkou v našich zemepisných šírkach sú komáre prenášajúce červy z rodu Dirofilárie, ktoré prenikajú buď do podkožia (tie sa u nás vyskytujú), alebo sa usádzajú vo veľkých cievach srdca a pľúc (tieto, pokiaľ viem, ešte na našom území neboli zaznamenané, popísané prípady sú len "import" z endemických oblastí).

Aby ste svojho miláčika ochránili pred nebezpečnými ochoreniami, dbajte na prevenciu. Na trhu je veľa preparátov, z akých sa dá vybrať. Patria medzi ne spot on-y, ktoré sa aplikujú povrchovo, obojky a novinkou je ochrana vo forme tabliet, čo sa aplikujú vnútorne. Spot on-y sa "nevstrebávajú", čiže nevytvárajú pre zvieratko žiadnu záťaž. Jednoducho sa aplikujú, majú repelentný (odpudzujúci) aj akaricídny (teda parazity usmrtia) účinok. Nevýhodou je trvanie účinku, zväčša sú to tri-štyri týždne.

Pre obojky platí v zásade to isté ako pre spot on, akurát ich účinnosť je jeden až osem mesiacov. Napríklad obojok Scalibor Protectorband je pomerne lacný, nezapácha, je subjektívne estetický a len zriedkavo po ňom dochádza k nežiaducim reakciám.

Je bezpečný aj v domácnostiach s deťmi. Pôsobí štyri až šesť mesiacov a má repelentný účinok nielen na blchy a kliešte, ale aj voči komárom a pakomárom. Okrem toho kliešte, ktoré neodpudí, pomerne rýchlo usmrtí. Po nasadení sa ošúchavaním o srsť psa uvoľňuje účinná látka, ktorá sa vstrebáva do kože, kde zotrváva a pôsobí ako ochrana. Keďže koža sa pomerne aktívne obnovuje, je veľmi potrebné, aby bol obojok nasadený nonstop a slúžil tak celých 4-6 mesiacov ako zdroj účinnej látky.

Žuvacia tableta je absolútnou novinkou a javí sa ako cesta budúcnosti v antiparazitárnej terapii. Účinkuje proti kliešťom aj blchám a poskytuje ochranu pred infekciami, aké tieto parazity prenášajú. Revolučná novinka prelomí akékoľvek známe rezistencie na doteraz používané ektoparazitiká a poskytuje pohodovú ochranu až počas 12 týždňov.

Ochutená žuvacia tableta chráni zviera zvnútra, no účinkuje navonok a zároveň je bezpečná tak pre vášho chlpáča, ako aj pre chovateľov, deti či mačky. Je jedno, či váš pes miluje vodu alebo ho pravidelne šampónujete, účinkuje vždy. Stačí, ak sa "potvorky" snažia prichytiť alebo pohrýzť vášho miláčika, pričom nie je potrebné, aby začali piť alebo sať krv, a kliešte aj blchy uhynú do 12 hodín od napadnutia. Tabletu možno podať psíkovi do krmiva alebo samostatne. Bližšie informácie dostanete od vášho veterinára. Tableta je vhodná pre psíkov od ôsmich týždňov, resp.2 kilogramov živej hmotnosti, a tiež pre gravidné, laktujúce a chovné psy.

Podobné články