Komín treba pravidelne kontrolovať, je to vec vlastníka objektu

19.05.2014, ABC-bývanie.sk | Otázky a odpovede

Komín na dome musí byť v bezchybnom stave. Ide predsa o životy a zdravie. Bezpečnostné požiadavky sú dnes veľmi prísne a platí, že za technický stav komína zodpovedá majiteľ budovy.

 

Máme na dome starší komín a obávame sa vyhorenia sadzí, ktoré by ohrozili naše zdravie a život. Ako často máme komín čistiť?

Kristína K., Stupava

Odpovedá Maroš Plško, Schiedel Slovensko

 Súčasným bezpečnostným požiadavkám nevyhovuje veľa zastaraných komínových sústav. Tie nie sú schopné zvládnuť vysoké teplotné rozdiely a sú náchylnejšie na tvorbu trhlín. Preto je dôležité nepodceňovať pravidelnú kontrolu. Podľa zákona totiž za technický stav komína zodpovedá vlastník objektu.

Funkčnosť a bezchybnosť celého vykurovacieho systému (schiedel) môžete pri inštalácii skontrolovať kontrolou spalinovej cesty. Čiže skontrolovať dymovod a komín, ako aj samotné pripojenie spotrebiča. Pri pravidelných kontrolách sa zameriavajte na minimálne odstupy horľavých látok od komína.

Komíny pripojené na krby alebo spotrebiče na tuhé palivo s tepelným výkonom do 50 kilowattov je potrebné kontrolovať trikrát do roka. Aj tu platí, že najlepšie je zavolať si kominára. Budete tak mať istotu a vyhnete sa prípadným nepríjemnostiam. Skúsený kominár vie identifikovať nebezpečné prasknutie vnútornej vložky. Mal by byť vybavený aj komínovou kamerou, ktorou dokáže overiť neporušenosť celého komína. Cena za čistenie komína sa totiž s cenou vyhoreného domu alebo so stratou ľudského života nedá porovnať.

Podobné články