Stavbou roka 2017 na Slovensku sa stala diaľnica D3 v Žiline

12.04.2018, SITA | Odborné akcie, veľtrhy, súťaže

Diaľnica D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno získala hlavnú cenu v 23. ročníku súťaže Stavba roka. Diaľničný úsek dostal aj cenu Ministerstva dopravy a výstavby SR za celospoločenský prínos.

Výsledky súťaže Stavba roka 2017 zverejnil jej organizátor, Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva - ABF Slovakia, po vyhlásení ocenených stavieb v rámci 39. ročníka medzinárodného stavebného veľtrhu Coneco a 28. veľtrhu energetickej efektívnosti Racioenergia v bratislavskej Inchebe.

A-1a-D3-Žilina-X.jpg


Estakáda nad vodnou nádržou Hričov

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) odovzdala vyše štvorkilometrový žilinský úsek D3 do prevádzky vlani v decembri, zmluvná cena prác dosiahla 254,9 milióna eur (bez DPH). Hlavným zhotoviteľom stavby bolo združenie spoločností Eurovia SK, a.s. (líder), Hochtief CZ, a.s., a SMS, a.s. Výstavba úseku na D3 trvala 3,5 roka od leta 2014.

Súčasťou ťahu je tunel Považský Chlmec v dĺžke 2,2 kilometra, dve rúry s dvoma pruhmi v každom smere sa razili 14 mesiacov. Estakáda nad vodnou nádržou Hričov je dlhá takmer 1,5 kilometra a ďalšia za tunelom zhruba 400 metrov. Autormi architektonického riešenia diaľnice sú Branislav Juhás, Pavel Sliwka a Libor Mařík, projektantom architektonickej časti je spoločnosť Dopravoprojekt, a.s., a rozhodujúcej odbornej časti okrem nej aj Hochtief CZ.

A-1b-D3-Žilina-X.jpg

A-1c-D3-Žilina-X.jpg

A-1d-D3-Žilina-X.jpg

 Hlavnú cenu v súťaži Stavba roka 2017 získal úsek diaľnice D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno (foto: Peter Kovaľ, Vladimír Veverka)


 

Porota udelila 12 cien

Osemčlenná odborná porota pri hodnotení nominovaných diel v súťaži Stavba roka 2017 udelila dovedna 12 cien, okrem hlavnej šesť cien vyhlasovateľov súťaže, dve ceny za celospoločenský prínos a tri nominácie na hlavnú cenu. Predsedom poroty, ktorej členov nominovali vyhlasovatelia súťaže, bol zástupca vedenia Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Ján Majerský.

Nomináciu na hlavnú cenu bez poradia popri úseku D3 v Žiline získali aj stavba bytového komplexu Nová Terasa 2 v Košiciach (stavebník Penta Real Estate, s.r.o., náklady 15 mil. eur bez DPH) a budova Uniq v Bratislave (Cresco Group, a.s., 19 mil. eur bez DPH).

A-2-Nová-Terasa-Košice-X.jpg

 Cena Prvej stavebnej sporiteľne - Bytový dom roku: bytový komplex Nová Terasa 2 v Košiciach (foto: Michal Smrčok)


 

Nová Terasa 2 získala aj cenu Prvej stavebnej sporiteľne, a.s. – Bytový dom roku, zhotoviteľmi boli HS HSV, s.r.o., MV staving, a.s. a ďalší. Uniq dostal cenu Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave za uplatnenie vedy a techniky v realizácii, hlavným zhotoviteľom bola spoločnosť Chemkostav, a.s.

A-3-Uniq-Bratislava-X.jpg

 Cena Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave za uplatnenie vedy a techniky v realizácii: budova Uniq v Bratislave (foto: Tomáš Manina)


 

Uspela aj ďalšia diaľnica

Ďalšia stavba NDS, úsek D3 Svrčinovec - Skalité, získal cenu Slovenskej komory stavebných inžinierov za najlepšie projektové riešenie. Projektantom úseku bol Dopravoprojekt, hlavným zhotoviteľom združenie na čele s Váhostavom - SK, a.s.

Výstavba úseku D3 (vyše 12 km) na Kysuciach a v polovičnom profile trvala od októbra 2013 do septembra 2017, do používania ho odovzdali spolu s úsekom Svrčinovec - hranica SR a Poľska (3 km). Zmluvná cena predstavovala 329,9 mil. eur (bez DPH), na úseku sú jednorúrové tunely Poľana (900 metrov) a Svrčinovec (445 metrov).

A-4a-D3-Svrčinovec-X.jpg

A-4b-D3-Svrčinovec-X.jpg

 Cena Slovenskej komory stavebných inžinierov za najlepšie projektové riešenie: úsek D3 Svrčinovec - Skalité (foto: Jozef Mravec)


 

Cena Únie miest Slovenska za celospoločenský prínos patrí stavbe Terminal Vlak-Bus-Shopping v Banskej Bystrici (stavebník Primum, s.r.o., náklady 25 mil. eur bez DPH, hlavný zhotoviteľ Trilaug, s.r.o.). Cena Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska za vysokú kvalitu realizácie pripadla stavbe Eperia Shopping Mall v Prešove (Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky, a.s., 50 mil. eur bez DPH, Keraming, a.s.).

A-5-Terminal-BB-X.jpg

 Cena Únie miest Slovenska za celospoločenský prínos: Terminal Vlak-Bus-Shopping v Banskej Bystrici (foto: Tomáš Manina, Zdenek Sluka)

A-6-Eperia-Prešov-X.jpg

 Cena Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska za vysokú kvalitu realizácie: Eperia Shopping Mall v Prešove (foto: Miro Pochyba)


 

Verejnosti sa páči sídlo firmy PDP

Cenu Technického a skúšobného ústavu stavebného za použitie progresívnych stavebných výrobkov získala stavba Doprava a skladovanie slinku v cementárni Ladce (Považská cementáreň, a.s., 17,5 mil. eur bez DPH, Montáže Trenčín, a.s., Tažené konstrukce, s.r.o., a ViOn, a.s.). Cenu Vydavateľstva Eurostav, s.r.o., za architektonické riešenie dostal obytný súbor Park Anička v Košiciach (MM Invest Košice, s.r.o., 11 mil. eur bez DPH, Betpres, s.r.o.).

A-7-Cement-Ladce-X.jpg

 Cena Technického a skúšobného ústavu stavebného za použitie progresívnych stavebných výrobkov: stavba Doprava a skladovanie slinku v cementárni Ladce (foto: Ján Čechovský)

A-8-Park-Anička-Košice-X.jpg

 Cena Vydavateľstva Eurostav za architektonické riešenie: obytný súbor Park Anička v Košiciach (foto: Jaroslav Král, Dalibor Kállay, Maroš Mitro) 


 

Cena verejnosti na základe hlasovania na internete patrí stavbe sídla spoločnosti PDP, s.r.o., v Nitrianskych Sučanoch. Investor realizoval stavbu za 550-tisíc eur bez DPH. Hlasovanie o tejto cene sa konalo deviatykrát na portáli zoznam.sk, ocenená stavba získala 3 785 zo 42 578 hlasov.

A-9a-Firma-PDP-X.jpg   A-9b-Firma-PDP-X.jpg

 Cena verejnosti: sídlo spoločnosti PDP v Nitrianskych Sučanoch (foto: Tomáš Manina)


 

Súťaž Stavba roka sa vyhlasuje každoročne na podporu kvality komplexnej realizácie stavebného diela ako súčasť uceleného systému zabezpečovania kvality vo výstavbe a v stavebníctve s cieľom dosiahnuť európske štandardy v reálnom čase. Jedným z gestorov tohto systému je Ministerstvo dopravy a výstavby SR, garantmi kvality jeho realizácie sú Slovenská komora stavebných inžinierov a Slovenská komora architektov.

Podobné články