Holcim preinvestuje v roku 2011 na Slovensku okolo 11 mil. eur

05.09.2011, SITA | Správy z firiem

Spoločnosť Holcim (Slovensko), a.s., preinvestuje v tomto roku okolo 11 miliónov eur. Približne tretinu tejto sumy firma už vynaložila na zvýšenie spoľahlivosti výroby cementu.

Zvyšných 7 mil. eur plánuje Holcim použiť do konca roku na vytvorenie nového dávkovacieho miesta alternatívnych palív, uviedol hovorca spoločnosti Peter Robl.

Cementáreň v Rohožníku navyše ohlásila na najbližšie roky aj investíciu vo výške 25 mil. eur do dvoch projektov na ochranu životného prostredia a zvýšenie efektívnosti výroby. "Cementáreň by tak v roku 2013 mala pokrývať časť spotreby elektrickej energie z vlastných zdrojov a patentovaným spôsobom vyrábať technickú soľ z dnes ťažko použiteľných odpraškov," uviedol P. Robl.

Táto investícia nadviaže na modernizáciu linky na výrobu šedého cementu, ktorú spoločnosť realizovala s nákladmi vyše 80 mil. eur v rokoch 2003 až 2005.

Holcim (Slovensko) pripravuje predaj časti podniku, pričom mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti zvolané na 19. septembra má schváliť zmluvu o predaji. "Vzhľadom na to, že tento predaj podlieha súhlasu Protimonopolného úradu SR, detaily zverejníme, až keď to bude možné," pokračoval P. Robl.

Spoločnosť vníma rok 2011 ako rok stabilizácie slovenského stavebníctva a očakáva, že v ňom dosiahne na Slovensku výsledky približne na úrovni vlaňajška.

"Tržby v prvom polroku 2011 boli mierne vyššie ako v rovnakom období minulého roku, a to najmä vďaka nárastu predaja šedého cementu. Hlavným ťahúňom výsledkov boli, podobne ako v roku 2010, dodávky na výstavbu rýchlostnej cesty R1," spresnil P. Robl bez toho, aby uviedol konkrétne údaje. Firma nezverejňuje polročné výsledky hospodárenia.

Holcim predpokladá, že nasledujúce roky budú poznamenané novými príležitosťami. Pretrvávajúca opatrnosť vo verejných a v súkromných investíciách a nové otázniky súvisiace s dôverou v ekonomike podľa cementárne pravdepodobne poznamenajú rok 2012.

"V roku 2013 sa k tomu pridajú nové, prísnejšie alokácie emisných povoleniek, ktoré ovplyvnia ekonomiku v celej Európskej únii. Aj s ohľadom na rastúce ceny vstupov sa preto Holcim zameria najmä na udržanie svojho finančného zdravia, čo znamená najmä úroveň ziskovosti a cash-flow," povedal P. Robl k vyhliadkam firmy v budúcich rokoch.

Inovácie v oblasti výroby špeciálnych betónov, šetriacich čas a stavebné náklady, ako aj zriadenie Technicko-kompetenčného centra v kombinácii s ohlásenými investíciami do efektívnosti výroby a ochrany životného prostredia, sú podľa Holcimu dobrým predpokladom na zachovanie pozície lídra v produkcii stavebných materiálov na domácom trhu.

Podobné články