Schüco pôsobí na slovenskom stavebnom trhu už 20 rokov

14.12.2022, Juraj Turzo | Správy z firiem

Nemecká firma Schüco je priekopníkom na stavebnom trhu. Vďaka jej originálnym riešeniam mnohé budovy na Slovensku majú ocenenia za architektúru a dizajn a sú aj nositeľmi prívlastku "zelené".

Skupina Schüco so sídlom v nemeckom Bielefelde vyvíja a predáva systémové riešenia pre hliníkové a plastové okná, dvere a fasády, ako aj stroje a softvér pre spracovateľov a realizačné podniky. Ako špecialista na opláštenie budov spoločnosť ponúka konzultácie a digitálne riešenia pre všetky fázy stavebného projektu – od počiatočnej myšlienky až po návrh, výrobu a inštaláciu. Na Slovensku začala firma pôsobiť od februára 2022.

Schueco-SND-1-X.jpg

 Jedna zo stavieb, ktoré pomáhala realizovať spoločnosť Schüco: budova nového Slovenského národného divadla (Bratislava)


 

Čo má spoločné Schüco a IKEA?

"Prvým projektom na Slovensku bol polyfunkčný objekt na Karpatskej ulici v Bratislave. Ďalšími boli objekt dnes už bývalého bauMaxu na Bajkalskej ul. a prvá etapa obchodnému domu IKEA, obe tiež v hlavnom meste SR. Nadviazali sme spoluprácu so Slovenskou komorou architektov a s Fakultou architektúry Slovenskej technickej univerzity," hovorí Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.

Poznamenáva, že na prelome rokov 2004-2005 sa spoločnosti podarilo dosiahnuť vedúce postavenie na trhu v oblasti pokrokových hliníkových systémov. Schüco v SR podporuje udržateľnú výstavbu cez členstvo v Slovenskej rade pre zelené budovy (SKGBC). Je jedným zo zakladajúcich členov SKGBC, podporuje aj konferenciu o udržateľnosti, súťaž CE.ZA.AR, Cenu Arch, Konferenciu BIM (počínajúc prvým ročníkom), ale aj Golfový turnaj architektov (takisto už od 1. ročníka).

Schüco dodalo materiál pre dverové výplne a prispelo 2 percentami z daní na projekt Nová synagóga Žilina. Občianske združenie Truc sphérique za projekt obnovy synagógy získalo od Slovenskej komory architektov ocenenie Patrón architektúry.

Schueco-stadion-2-X.jpg

  Jedna zo stavieb, ktoré pomáhala realizovať spoločnosť Schüco: Zimný štadión Ondreja Nepelu (Bratislava)


 

Novinky na slovenskom trhu

Roky 2005-2008 boli pre firmu veľmi úspešné. Stavebníctvo na Slovensku rástlo a Schüco vyvíjalo tzv. objektové hliníkové systémy. Transparentné objektové fasády neboli vôbec bežné a mnohé stavby boli z pohľadu hliníkových konštrukcií na Slovensku úplne unikátne.

Príkladom je prvá dvojplášťová elementová fasáda na budove CBC 1 v Bratislave. V tom období bola postavená aj Tower 115, na nej sa realizovala prvá elementová fasáda na Slovensku. Predsadená fasádna konštrukcia sa montovala zo zasklených dielcov, ktoré sa vopred vyrobili a poskladali v dielni.

Realizovala sa aj montáž prvého hliníkového okna, ktoré nemalo kľučku, ale otváralo sa tlačidlami, pomocou tzv. e-drive. Systém je predchodcom súčasného mechatronického kovania Schüco TipTronic. V bytovom dome Karloveské rameno v Bratislave sa prvýkrát použilo systémové celoobvodové skryté kovanie hliníkových okien. V roku 2007 sa osádzal transparentný plášť bazéna Blue Sapphire v Aquacity Poprad. Prvý raz sa tu v slovenských podmienkach realizovala energeticky aktívna fotovoltická fasáda Schüco.

Schueco-Zukermandel-3-X.jpg

 Jedna zo stavieb, ktoré pomáhala realizovať spoločnosť Schüco: komplex Zuckermandel (Bratislava)


 

Obdobie rokov 2009-2013

Napriek ekonomickej kríze a tlaku na cenu sa realizovali viaceré budovy s vyšším štandardom, napríklad terminál na Letisku M. R. Štefánika, Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave, Cassovar Business Center II v Košiciach a polyfunkčný objekt Central v hlavnom meste s objektovou fasádou kancelárskej budovy, šitou na mieru.

Prebiehala aj rekonštrukcia historického objektu Reduty v Bratislave, sídla Slovenskej filharmónie. Pozitívnym signálom pre stavebníctvo bol vznik spomínanej SKGBC; v novembri 2010 sa Schüco stalo jedným zo zakladajúcich členov. V roku 2012 sa spoločnosť podieľala na projekte Forum Business Center, odovzdanom do používania v roku 2013. V rovnakom období firma získala bratislavský projekt Westend Gate.

Po rokoch stavebného útlmu začal dopyt prevyšovať ponuku aj kapacity na Slovensku. Rezidenčný trh bol značne ovplyvňovaný historicky najnižšími sadzbami hypoték. Napriek extrémnemu dopytu sa cenové očakávania v dodávateľskom reťazci len veľmi pomaly zdvíhali z nízkej úrovne rokov 2009-2012. Pozitívom je, že slovenské stavebníctvo sa z krízy poučilo a vyrástlo zo šetrenia na nesprávnom mieste.

Schueco-Teplaren-4-X.jpg

 Jedna zo stavieb, ktoré pomáhala realizovať spoločnosť Schüco: Jurkovičova tepláreň (Bratislava)


 

Obdobie rokov 2014 - 2022

Začiatkom roku 2014 sa v hlavnom meste SR začalo s výstavbou Panorama City, pričom išlo v pokrízovom období o najväčší, najkomplikovanejší a konštrukčne zrejme najnáročnejší objekt, na ktorom sa Schüco podieľalo. O kvalitách diela svedčí aj fakt, že získalo titul Stavba roka 2016.

"Každá konštrukcia Schüco je atypická. Ide o zákazkovú výrobu presne na mieru danému projektu. Len kvalitný systém umožňuje viac aplikačných možností a zohľadňuje jedinečné okrajové podmienky. Vážime si všetkých osvietených investorov s orientáciou na kvalitu a hodnotu, architektov, ktorým na srdci leží nielen forma, ale aj funkčnosť, a pravdaže, aj výrobcov s vysokou kvalitou výroby a montáže, s využitím našich hliníkových systémov," uvádza P. Škvaril.

Stavebníctvo sa teda z ekonomickej depresie otriaslo a Slovensko sa stalo zaujímavou destináciou pre developerov a investorov. Zásadne sa rozbehol trh nehnuteľností, najmä v Bratislave. Možno povedať, že počas tohto obdobia sa zmenila panoráma hlavného mesta. Projekty ako Sky Park by Zaha Hadid, Panorama City, Twin City Tower, Nivy Tower a ďalšie pretvorili nielen pôvodne industriálnu časť bratislavy, ale zmenili aj jej panorámu.

Vďaka osvieteným firmám sa zachovali a konvertovali aj architektonicky významné budovy, napr. národná kultúrna pamiatka Jurkovičova Tepláreň alebo Pradiareň 1900. Všetky tieto objekty nesú aj riešenia Schüco, ktoré boli pre tieto budovy špeciálne vyvíjané a testované.

Špecifickým projektom pre Schüco bol napríklad Einpark Offices, ktorý ako jediná administratívna budova na Slovensku má environmentálnu certifikáciu LEED Platinum. Niekoľko typov fasádnych riešení nesie UNIQ Staromestská Offices, ktorá doplnila zástavbu v Starom Meste, a projekt Blumental Offices na mieste bývalej tabakovej továrne.

Schueco-Blumental-5-X.jpg

 Jedna zo stavieb, ktoré pomáhala realizovať spoločnosť Schüco: komplex Blumental (Bratislava)


 

"Zelená" budúcnosť aj pre obytné budovy

Budúcnosť stavebníctva na Slovensku prinesie nové materiály, nové konštrukčné riešenia a ich kombinácie. Čoraz dôležitejšiu úlohu budú zohrávať softvérové podporné riešenia. Napríklad systémové rozhrania Schüco k bežným 3D kresliacim nástrojom a BIM softvérom umožňujú bezpečné a rýchle projektovanie i realizáciu.

Ďalšou kľúčovou oblasťou budúcnosti je zodpovedné využívanie zdrojov. To je súčasťou komplexnej environmentálnej stratégie spoločnosti Schüco, ktorá je priekopníkom vo vývoji produktov s certifikáciou Cradle to Cradle (C2C). Komponenty týchto riešení sa môžu po skončení životnosti vrátiť späť do obehu v podobe surovín, čiže sa dajú premeniť na nový produkt. Schüco má dnes v sortimente 55 hliníkových systémov s certifikáciou C2C. Sú uznávané certifikačnými systémami DGNB a LEED ako dôkaz špecifických požiadaviek na udržateľnosť.

Schueco-Skypark-6-X.jpg

 Jedna zo stavieb, ktoré pomáhala realizovať spoločnosť Schüco: vežiaky SkyPark (Bratislava)


 

Pre rastúcu skupinu architektov a projektantov, ktorí s aktívne pracujú s BIM (Building Information Modeling), vytvorilo Schüco rozsiahlu knižnicu s 3D objektmi BIMobject Cloud, ktoré reprezentujú produktové portfólio firmy. Schüco knižnicu neustále rozširuje, pridáva ďalšie moduly a objekty. Používateľ zadá len niektoré parametre napríklad okna alebo dverí a všetky ostatné atribúty sa "natiahnu" zo systému.

"Stále veríme segmentu rezidenčných nehnuteľností, v ktorom sa dokáže uplatniť široký sortiment riešení Schüco bez nutnosti improvizácie výrobcu. Práve z dôvodu posilnenia pozície na rezidenčnom trhu a prezentácie riešení sme v roku 2018 otvorili showroom na Tomášikovej ul. 19 v Bratislave. Architekti, projektanti a ich klienti si môžu prísť pozrieť a vyskúšať naše riešenia naživo v reálnych inštaláciách," dodáva P. Škvaril. Návrh showroomu vzišiel z verejnej výzvy pre architektov, do ktorej sa zapojilo 18 záujemcov. Zvíťazil návrh ateliéru Kuklica x Smerek, ktorý spolupracoval s Jurajom Hubinským.

Foto: Schüco

Podobné články