Riziká vo výstavbe infraštruktúry ohrozujú ďalší rast stavebníctva

11.04.2019, SITA | Štatistiky, analýzy, trendy

Zvýrazňujúce sa riziká v segmente výstavby infraštruktúry, ktorý mal byť hlavným ťahúňom rastu v tomto roku, ohrozujú ďalší vzostup slovenského stavebníctva.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák tak reaguje na pokračujúci pokles objemu výstavby infraštruktúry vo februári t.r. o 4,5 percenta. Rizikami sú podľa neho zmena zhotoviteľa na stavbe úseku diaľnice D1 s tunelom Višňové pri Žiline či viacero káuz pri výstavbe diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v okolí Bratislavy v rámci PPP projektu, ktoré v extrémnom prípade môžu vyústiť aj do zastavenia prác.

37b-shutterstock_233305984.jpg-1-X.jpg

"Spomalenie, resp. pokles produkcie v segmente infraštruktúry z tohto dôvodu by však mal byť len dočasný, hoci sa môže natiahnuť aj na niekoľko mesiacov a jeho výsledkom bude najmä zvýšenie volatility rastu v segmente i v stavebníctve ako celku," predpokladá Ľ. Koršńák.

Segment výstavby budov, ktorý vo februári t.r. obnovil rast výkonov o 4,7 perc., by podľa analytika už mal mať svoj cyklický vrchol za sebou. "Naďalej neočakávame dlhodobejší silný rast tohto segmentu. Trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami by mala čoraz viac schladzovať i prísnejšia regulácia hypotekárneho trhu," poznamenáva Ľ. Koršňák.

Stavebná produkcia po miernom poklese v prvom mesiaci tohto roku o 0,8 perc. sa vo februári medziročne zvýšila o 1,7 perc. na 320,4 milióna eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 0,3 perc. vyššia ako v januári, informoval Štatistický úrad SR. Výkony stavebníctva za prvé dva mesiace 2019 stúpli o 0,5 perc. na 602,6 mil. eur.

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) predpokladá v roku 2019 mierny rast produkcie približne o 3 perc. "Momentálne pretrváva dlhodobo neuspokojivé tempo novej bytovej výstavby. Zvyšuje sa neistota v pripravenosti nových veľkých infraštruktúrnych projektov, najmä cestnej a železničnej infraštruktúry, kde je problémom príprava, ako aj verejné obstarávania na výber zhotoviteľov," uvádza ZSPS k aktuálnej situácii a k očakávanému vývoju na stavebnom trhu.

Slovenské stavebné firmy očakávajú rast výkonov odvetvia v roku 2019 v priemere o 2,4 perc. Zvyšovanie produkcie by sa však podľa nich malo v dlhodobom horizonte spomaľovať a v roku 2020 by malo byť už iba na úrovni kladnej stagnácie. Vyplynulo to z analýzy slovenského stavebníctva v štvrtom kvartáli 2018, ktorú spracovala spoločnosť CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou, Ladce.

Tržby stavebných podnikov by podľa tejto analýzy mali v tomto roku vzrásť v priemere o 4,5 perc., zásobník projektov mali firmy zaplnený na 7,6 mesiaca dopredu. Ceny práce a materiálov sa v závere vlaňajška zvýšili medziročne o 15 perc., resp. o 13 perc. V nadväznosti na to hodlajú riaditelia stavebných spoločností v roku 2019 zdražovať realizácie v priemere o 5 perc.

Foto: Shutterstock

Podobné články