Coneco: ocenili najlepšie obnovené bytové domy za rok 2013

28.03.2014, Radovan Slobodník | Bytové domy

Združenie pre podporu obnovy bytových domov v spolupráci s Prvou stavebnou sporiteľňou (PSS) a vydavateľstvom V.O.Č. Slovakia zorganizovali už 6. ročník súťaže o najlepšie obnovený bytový dom.

1-1-X.jpgRekonštrukcia obytných budov je jednou z nosných tém, akým sa venuje aj práve prebiehajúci stavebný veľtrh Coneco. Výsledky súťaže Najlepšie obnovený bytový dom 2013 sa na ňom vyhlasovali dnes. O prvenstvo sa uchádzalo 25 obytných budov z celého Slovenska, prihlásené stavby hodnotili odborníci zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Renovácia bytoviek prináša ich obyvateľom nemalé úspory, preto je cieľom súťaže poukázať na potrebu a význam obnovy. Podujatie chce tiež byť inšpiráciou pre spoločenstvá vlastníkov bytov, bytové družstvá či iných správcov, ktorí o celkovej revitalizácii bytového domu ešte len uvažujú.

Do súťaže sa mohli prihlásiť spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, stavebné bytové družstvá a správcovia bytových domov, ktorí sú klientmi PSS a v roku 2013 dokončili realizáciu aspoň jednej zo súčastí celkovej obnovy bytového domu.

Prvá stavebná sporiteľna ocenila tieto stavby:
• 1. miesto: bytový dom na Hurbanovej ul., Stará Turá
• 2. miesto: bytový dom na Ul. Mateja Bela, Piešťany
• 3. miesto: bytový dom na Ul. Ústecko-Orlická, Poprad

Víťazi si zo súťaže okrem uznania odniesli aj finančné ocenenie. Prvá stavebná sporiteľňa venovala za prvé miesto 1 700 eur, za druhé 700 eur a tretí ocenený získal 350 eur.

Cenu odovzdalo i Združenie pre podporu obnovy bytových domov. Dostal ju bytový dom na Botanickej ul. v Trnave. O najlepšie obnovenom bytovom dome rozhodovala aj verejnosť prostredníctvom hlasovania na internete. V tejto kategórii zvíťazil bytový dom na Ul. Tarasa Ševčenka v Prešove.

Potreba obnovy bytových domov je na Slovensku čoraz aktuálnejšia. Vyplýva to aj z požiadaviek Európskej únie, ktorá SR neustále tlačí do znižovania energetickej náročnosti budov. PSS financuje obnovu bytových domov od roku 2000, dosiaľ sa s jej podporou zrekonštruovala každá ôsma bytovka na Slovensku. "Vlastníci bytov v obnovenom bytovom dome jednoznačne ušetria, ba dosiahnuté úspory bývajú dokonca často vyššie ako splátka úveru," poznamenáva predseda predstavenstva PSS Imrich Béreš.

Podobné články