Otvorili Zelené átrium, prvý pasívny bytový dom na Slovensku

14.05.2015, Tamara Leontievová | Bytové domy

V Trnave dnes otvorili Zelené átrium, prvý pasívny bytový dom na Slovensku. Jeho tvorcovia revitalizovali opustený brownfield, kde prv stála chátrajúca budova bývalých polygrafických závodov.

Bývať v Zelenom átriu obyvateľom jeho 44 bytov prinesie predovšetkým nezanedbateľné úspory. Z charakteristiky pasívneho domu vyplýva, že na jeho prevádzku musí objekt spotrebovať menej ako 15 kilowatthodín energie na meter štvorcový za rok. Je to zhruba o 90 percent menej ako v bežnom dome postavenom pred rokom 1995. Na dosiahnutie tejto bilancie tvorcovia stavby použili tie najmodernejšie výpočty a technológie, ktoré z nej robia slovenský unikát.

Zelene-atrium-3-X.jpg

Zelene-atrium-1-X.jpg


Udržateľnosť sa začína recykláciou

Budova postavená v zmysle zelenej filozofie sa nemôže uspokojiť iba s nízkymi prevádzkovými nákladmi. Jej korene preto siahajú až na úplný začiatok výstavby. Okrem toho, že tím tvorcov revitalizoval opustený brownfield, rozhodli sa tiež využiť čo najviac materiálov z pôvodnej budovy.

"Podarilo sa nám zrecyklovať vyše 90 perc. materiálov. Zo starých tehál a z betónu vzniklo predrvením približne 1 500 ton recyklátu, ktorý sa využil pri zásype a príprave podložia," vysvetľuje architekt Miroslav Marko, autor a investor projektu Zeleného átria. Z pôvodnej budovy sa podarilo zachrániť i veľkú časť železobetónovej a oceľovej konštrukcie.

Hlavným dodávateľom nových materiálov na stavbu bola spoločnosť Saint-Gobain Construction Products so svojimi štyrmi divíziami. "Sme hrdí na to, že sme sa mohli podieľať na výstavbe prvého pasívneho domu na Slovensku. Skupina Saint-Gobain považuje energetickú efektívnosť vo výstavbe za jeden zo svojich hlavných cieľov," hovorí Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover.

Divízia Isover skupiny Saint-Gobain dodala na stavbu zateplenie, Glassolutions Nitrasklo sklenené výplne, divízia Rigips sa postarala o medzibytové a vnútorné priečky a divízia Weber dodávala na stavbu omietky a lepidlá.

Zelene-atrium-2-X.jpg

Zelene-atrium-4-X.jpg

Zelene-atrium-5-X.jpg

Zelene-atrium-6-X.jpg


Teplo domova berú doslova

Jedným zo základných predpokladov pasívneho štandardu je zamedzenie úniku tepla z budovy. O tento faktor sa stará kvalitná izolácia všetkých častí budovy s dôrazom na fasádu, strechu a podlahu nad podzemnými garážami od Isoveru. Okná tvorí izolačné trojsklo od Glassolutions Nitrasklo a popri vynikajúcich izolačných vlastnostiach poskytuje aj možnosť solárnych ziskov.

O tepelný komfort a chladenie v budove sa starajú tepelné čerpadlá vzduch/voda a zem/voda. Energiu zo zeme využívajú prostredníctvom tzv. energetických pilót, ktoré sú pod objektom a zároveň slúžia ako základy. V letných mesiacoch sa odpadové teplo z tepelného čerpadla vzduch/voda využíva na ohrev teplej vody.

"Okrem toho, že Zelené átrium je prvým pasívnym bytovým domom na Slovensku, máme preň v pláne aj ďalšie prvenstvo. Ašpiruje na získanie jedného z najvýznamnejších certifikátov trvalo udržateľných budov LEED Platinum," poznamenáva M. Marko.

Zelene-atrium-7-X.jpg

Zelene-atrium-8-X.jpg


V zdravej budove zdravý vzduch

Pasívne domy majú veľmi špecifickú úlohu — popri minimalizovaní tepelných strát musia mať vyriešené aj vetranie. Práve preto je v každom byte nainštalovaná vetracia jednotka so spätným získavaním tepla. Vetranie s rekuperáciou funguje tak, že teplo z odsávaného vzduchu odovzdáva privádzanému čerstvému vzduchu. Vetranie funguje bez nutnosti otvárať okná a vďaka konštantnej výmene vzduchu nehrozí ani vznik plesní.

K dobrej kvalite vzduchu prispieva aj použitie sadrokartónových priečok od spoločnosti Rigips, ktoré zlepšujú kvalitu vnútorného prostredia. Chladenie vzduchu v lete zabezpečujú opäť tepelné čerpadlá a podporuje ho veľmi efektívny spôsob tienenia pomocou exteriérových žalúzií. Fasádu bytového domu ozdobuje omietka so vzhľadom dreva od firmy Weber, ktorá nezaťažuje konštrukciu a dodáva celej budove harmonický vzhľad.

Zelene-atrium-9-X.jpg

Zelene-atrium-10-X.jpg


Bývanie s tromi piliermi

Koncept bývania v Zelenom átriu má tri základné piliere. Prvým je zelená výstavba, druhým úspora prevádzkových nákladov a tretím budovanie susedskej komunity. "Je príjemné vedieť, že bývate na mieste, ktoré neodkrojilo z ornej pôdy, a nebol pre dom vyrúbaný les," pokračuje M. Marko. V roku 2002 kúpil investor – spoločnosť SMF Marko, chátrajúcu budovu bývalých polygrafických závodov s úmyslom postaviť tu luxusný bytový projekt. Plány však prekazila kríza a projekt sa znovuzrodil ako zelený projekt prvého pasívneho bytového domu v SR.

"Chceli sme ukázať, že aj na Slovensku má zmysel stavať domy s minimálnou spotrebou energie už teraz a že netreba čakať na platnosť smerníc či zmenu legislatívy," hovorí architekt. Potvrdením toho, že filozofia zelenej architektúry nie je len "hračkou" architektov a akademikov, je aj veľký záujem o byty. Zo 44 bytových jednotiek bolo v čase slávnostnej inaugurácie budovy predaných 75 perc. "Slovensko je pripravené na tento typ stavieb. Vieme, ako na to, a vieme aj, že existuje dopyt," tvrdí M. Marko.

Foto: Zelené átrium

Podobné články