Dizajnový a environmentálny koncept C2C v stavebnom sektore

13.09.2021, Juraj Turzo | Materiály, technológie, konštrukcie

Na to, aby mohli developeri stavať udržateľným spôsobom, potrebujú riešenia, ktoré sú mimoriadne kvalitné, šetrné k zdrojom a pripravené pre skúšky v budúcnosti. Princíp certifikácie Cradle to Cradle tieto požiadavky prenáša na úroveň produktu.

Schueco-C2C-1-X.jpgPokiaľ ide o implementáciu zásad Cradle to Cradle (C2C) v stavebnom sektore, v súčasnosti je spoločnosť Schüco lídrom so 46 systémami certifikovanými na úrovni Silver a deviatimi certifikovanými na úrovni Bronze. Všetky systémy Cradle to Cradle Certified od Schüco sú v portfóliu k dispozícii štandardne za štandardnú cenu.

Celkovo 46 systémov Schüco je certifikovaných od Cradle to Cradle Silver, vrátane 29 okenných systémov, šiestich stĺpikovo-priečnikových systémov, siedmich dverových systémov, troch systémov solárneho tienenia a nového fasádneho systému AF UDC 80.

V prípade týchto systémov firma Schüco aktuálne dosiahla certifikáciu na úrovni Silver za "zdravie materiálu" a "opätovné využitie materiálu" a certifikáciu na úrovni Gold za "obnoviteľné zdroje energie", "hospodárenie s vodou" a "sociálnu spravodlivosť". To sa v celkovej bilancii rovná certifikácii na úrovni Silver. Z deviatich systémov s certifikáciou Cradle to Cradle na úrovni Bronze sú dva okenné systémy, tri fasádne, tri posuvné a jeden dverový.

Schueco-C2C-2-X.jpg

 Vďaka okennému systému AWS 75.SI+ (hliníkový okenný systém, základná stavebná hĺbka 75 mm, superizolácia) s certifikáciou Cradle to Cradle na úrovni Silver spĺňa Schüco štandardy trvalej udržateľnosti budúcnosti bez ďalších nákladov


 

Ako to vidia certifikačné systémy

Hliníkové systémy Schüco certifikované v schéme C2C sú uznávané certifikačnými systémami DGNB a LEED ako dôkaz špecifických požiadaviek na udržateľnosť. Ostatné systémy certifikácie budov, ako napríklad BREEAM, už obsahujú vo svojich nových verziách aj požiadavky schémy C2C. V procese uznania globálneho štandardu Cradle to Cradle sú tiež ďalšie stavebné certifikačné schémy.

Použitie produktov s certifikáciou C2C v obstarávaniach pre developerské projekty uľahčuje nielen splnenie kritérií pre trvalo udržateľnú výstavbu, ale je zároveň dokladom udržateľnosti. Napríklad bezpečnosť C2C certifikovaných systémov pre ľudí a prírodu sa kontroluje prostredníctvom prísneho procesu posudzovania.

Využívanie obnoviteľnej energie počas výroby a vysoká úroveň recyklovateľnosti takto zhotovených systémov znamená, že na konci ich životného cyklu je vplyv na životné prostredie oveľa nižší. Všetky tieto faktory prispievajú k tomu, že riešenia certifikované podľa Cradle to Cradle majú pozitívny vplyv na certifikáciu zelených budov.

Schueco-C2C-4-X.jpg

Schueco-C2C-3-X.jpg

 Platforma fasádneho systému Schüco UDC (Unitized Dynamic Construction), ktorá poskytuje vysokú mieru voľnosti dizajnu pre jednotlivé stavebné projekty s jednotnou konštrukciou, získala jeden certifikát C2C na úrovni Silver a dva certifikáty na úrovni Bronze


 

Koncept od "kolísky po kolísku"

Cradle to Cradle (cradle, angl. = kolíska) je koncept produktového dizajnu vyvinutý v 90. rokoch minulého storočia a považuje všetky materiály za cenné zdroje obiehajúce v cirkulárnej ekonomike. Pokiaľ ide o tovar dlhodobej spotreby alebo trvácne riešenia – vrátane hliníkových systémov Schüco – základnou myšlienkou konceptu Cradle to Cradle je, že produkty sa po skončení životnosti rozložia na pôvodné suroviny, aby sa z nich potom mohol stať ďalší nový produkt.

Na konci životnosti by malo byť možné výrobok recyklovať bez straty kvality – nesmie dochádzať k neplnohodnotnej recyklácii (downcycling) ani k tepelnej recyklácii. Hliníkový profil sa môže v budúcom živote stať ďalším hliníkovým profilom alebo porovnateľným komponentom.

Schueco-C2C-5-X.jpg

 Slnečný tieniaci systém Schüco CSB (Concrete Shaped Blind) je certifikovaný na úrovni  Silver Cradle to Cradle. Systém disponuje vonkajšími zaťahovacími hliníkovými lamelami, ktoré v slnečných dňoch výrazne znižujú tepelné zisky v budovách.


 

Päť skupín kritérií

S cieľom dosiahnuť certifikáciu od Products Innovation Institute v súlade s normami a štandardami Cradle to Cradle Certified Product Standard sa výrobky hodnotia podľa piatich súborov kritérií:

  • materiály musia byť neškodné pre ľudské zdravie a životné prostredie, ak materiál obsahuje látky zo zoznamu zakázaných látok, nebude mu certifikácia udelená,
  • materiály sa vyrábajú z obnoviteľných zdrojov energií,
  • voda sa používa zodpovedne,
  • po skončení životnosti musí byť možné materiály triediť podľa druhu,
  • všetky subjekty zapojené do dodávateľského reťazca musia dodržiavať spravodlivé pracovné postupy. Všetky.

Schueco-C2C-6-X.jpg

 Dverový systém Schüco AD UP 75 (univerzálna platforma hliníkových dverí, základná stavebná hĺbka 75 mm) s certifikáciou Cradle to Cradle na úrovni Silver ponúka dlhodobú funkčnú spoľahlivosť pre každú aplikáciu, či už ide o štýlové vchodové dvere alebo dvere v komerčných budovách, ktoré sú často namáhané používaním


 

V každej kategórii možno dosiahnuť päť certifikačných úrovní: základná, Bronze, Silver, Gold a Platinum. Celková úroveň certifikácie pre ten-ktorý produkt je determinovaná najnižšou úrovňou v ktoromkoľvek z piatich súborov kritérií. Výsledky sa zaznamenajú do produktovej dokumentácie.

Podrobnosti o 55 certifikovaných systémoch Cradle to Cradle a ďalšie informácie o záväzkoch spoločnosti Schüco v oblasti udržateľnosti nájdete TU. Virtuálna prehliadka Showroomu Schüco je na tomto odkaze.

Foto: Schüco International KG

Podobné články